Beslenmemizde badem, ceviz, fındık, incir, üzüm, kayısı gibi ürünleri tercih etmek, beyin sağlığımızı koruyor, alzheimer, demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyormuş.

Roterdam’da 2005 ile 2015 yılları arasında 4 bin 213 katılımcı ile gerçekleştirilen bir gözlemsel çalışma, beyin sağlığı ile sağlıklı beslenme arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) raporlarına göre, özellikle sebze, meyve, kabuklu yemiş, tam tahıllı ürünler, süt ürünleri, balık ve sınırlı miktarda şekerli içeceklerin tüketildiği bir beslenme biçimi, beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı oluyormuş.

Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Türkiye büyükelçilerinden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bilge Göksan, araştırmalara dikkat çekerek, beslenmede ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısının tercih edilmesinin beyin sağlığına iyi geldiğini, demansı geciktirme potansiyelini ortaya koyduğunu anlatıyor.

Alzheimer hastalığının, çok yaygın görünen bunama türü olduğuna dikkati çeken Göksan şu bilgileri paylaşıyor: “Ortalama insan ömrü uzadıkça insanların alzheimera yakalanma riski artıyor. Çok çeşitli besin ve fitokimyasallar içeren badem, fındık, ve ceviz, alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına engel olduğu gibi, bilimsel incelemeler ortaya koyuyor ki, bu ürünler kolesterol düşürücü ve nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere yaşlanma ile ilişkili hastalıklara iyi geliyor.”

Ne kadar tüketmeliyiz?

Sağlıklı yaşamın şifresi ise, günlük en az 28 gram kuru ve kabuklu meyve tüketmekten geçiyor. INC tarafından “Daha sağlıklı bir dünya için kuru ve kabuklu meyve” sloganı ile bir kampanya yürüttüklerini anlatan Göksan, “Tanıtım kampanyasında 28 gramlık kuru ve kabuklu meyve paketleri dağıtılıyor. 28 gram, günlük olarak tüketimi tavsiye edilen kuru ve kabuklu meyve miktarı olup, bu açıdan sembolik bir anlama sahip. Özetle, 28 gram kuru meyve sağlıklı yaşamın şifresi” diyor.