Araştırmalar, yaş aldıkça sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek tek duygunun mutluluk olmadığını gösteriyor! Sağlıklı kalmak istiyorsanız, heyecanlı, eğlenceli, gururlu, güçlü ve neşeli olduğunuzu düzenli olarak hissetmek zorundasınız!

Cornell Üniversitesi, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan yeni bir araştırmada (Emodiversity and Biomarkers of Inflammation) en geniş olumlu duygulara sahip insanların vücutlarında, en düşük seviyede iltihaplanma (inflamasyon) olduğu keşfedildi. Düşük inflamasyon ise, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabilir.

Geçmiş araştırmalar, olumlu duyguların vücut üzerinde anti-inflamatuar bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi ancak, Amerika Psikoloji Derneği‘nin yayını olan Emotion dergisinde yayınlanan yeni çalışma, bu duyguların yayılımı ve çeşitliliğinin de rol oynayıp oynamadığını araştırdı. “Bu tür bir yayılım, bir kişinin duygusal yaşantısına hükmeden bir duygusallığın aşırı yayılmasını veya uzatılmasını önleyerek fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirir” bulgusuna ulaştı.

Araştırmacılar, 175 orta yaşlı yetişkinden, 6 ay boyunca gün içinde belirtilen 16 pozitif (duygusal olma, rahat olma, ilgili olma vb ), 16 negatif (korkma, üzülme, sarsılma, yorgun olma vb) gibi toplam 32 duygudan hangisini yaşadığını bir günlüğe kaydetmesini istedi. Altı ay sonra da, bu yetişkinlere ait kan örneklerini alarak, kronik sağlık durumları, erken ölüm için bilinen risk faktörü olan sistemik inflamasyon belirteçleri için test ettiler.

Ve sonuç harikaydı! Genel olarak günlüklerine pozitif duygular yazan yetişkinlerde, vücudun iltihaplanma aralığı daha düşük çıktı. Araştırmacılara göre, iç duygularımıza dikkat etmek ve zihinsel olarak sakin hissetmeyi, heyecanlandığımız durumları tanımayı öğrenmemiz gerekiyor.

Hep mutluluğa oynayan reklamcılara da, bu araştırmadan epey ekmek çıkar gibi görünüyor!

Kaynak:http://www.apa.org/pubs/journals/releases/emo-emo0000343.pdf