Araştırmacılar, 10 farklı şehirde yaklaşık 1400 ağacın büyümesini analiz etti. Ve oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştı!

Kırsal alan daha pastoral olabilir, ancak ağaçlar kentte daha hızlı büyüyormuş! Paris, Houston, Teksas, Santiago ve Japonya’nın Sapporo şehri gibi 10 farklı şehirde, ağaçların büyüme hızının analiz edildiği bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmada, temel örnekler alındı, ağaç halkalarına bakılarak, ağaçların yaşı ve yaklaşık 150 yıl gerisiye büyüme trendi  öğrenildi.

İklim değişikliği, genellikle sıcak hava sıcaklıkları fotosentezi uyarıyor ve büyüme mevsimini uzatıyor. Çünkü, hem kırsal hem de şehir ağaçları 1960’dan sonra yüzde 17’ye kadar daha hızlı büyüyor.

Araştırmada, kentli ağaçların, köylü ağaçlardan yüzde 25 oranda daha da hızlı bir şekilde büyüdüğü tespit edildi. Çünkü şehirdeki sıcaklıklar, şehirdeki ışık ve ısı kaynaklarından doğan kentsel ısı adası oluşumu nedeniyle, köydeki sıcaklıklara kıyasla 10 santigrat derece yükselmesine neden oluyor.

Ancak şehirli ağaçları bekleyen büyük zorluklar var:  kentin sıcaklığının artması, sınırlı su temini ve kök salma alanı gibi diğer olumsuz koşulların üstesinden gelmek zorunda olmak! Yani, her ne kadar kentli ağaçlar hızlı büyüse de, köylü akrabaları kadar uzun ömürlü ve sağlıklı yaşama şansı bulmaları biraz zor görünüyor! Bu araştırma böylece, doğalı korumanın kesin zorunluluğunun vurgusunu yaparak, insana doğanın verdiği iyi bir ders olarak kayda geçiyor!

Kaynak: Science Mag