Bath Üniversitesi bünyesinde bulunan, Sürdürülebilir Kimyasal Teknolojiler Merkezi (CSCT) ‘ndeki bilim insanları, doğayı koruyacak muhteşem bir araştırmaya imza atıyor.

 

Araştırmacılar, bugün ham petrolden yapılan doğaya zarar veren sürdürülemez plastiklerin yerine, gelecekte biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerin sadece şeker ve karbondioksit kullanılarak üretebileceğini açıkladı.

Gözlük camı, içecek şişesi, telefon camı ve DVD üretimi gibi alanlarda hammadde olarak polikarbonat kullanılıyor. Polikarbonatın üretimi için ise, mevcut teknolojilerle BPA adı verilen (ki bebek içecek şişelerinde kullanımı yasak olan) hayli toksik bir fosgen türü olan, Birinci Dünya Savaşı’nda kimyasal silah olarak da kullanılan bir madde var.

CSCT bilim insanları, düşük basınç ve oda sıcaklığı da kullanan yeni bir süreçle, şekerlerden ve karbondioksitten alternatif polikarbonatlar üreterek, hayatımızdan bu toksik kimyasalları atabilmenin önünü açıyor.

Fotoğraf: Georgina Gregory

Eski yönteme göre üretimi daha ucuz ve kullanımı oldukça güvenli olan bu yeni polikarbonat türü, toprak bakterilerinden enzimler kullanarak, biyolojik olarak karbondioksit ve şekere yeniden parçalanabiliyor. Bu yeni plastik, biyolojik olarak uyumlu olduğundan, gelecekte tıbbi implantlara veya organ nakli için artan ortezler için iskele olarak kullanılabilecek.

CSCT’nin Araştırma Görevlisi Dr. Antoine Buchard, “Artan nüfus artışı ile plastik kullanma talebi de artıyor. Bu yeni plastik, potansiyel olarak ucuz olan fosil yakıtlı polimerlere, yenilenebilir bir alternatiftir. Biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, artan okyanus kirliliğinin önüne geçecek ve atık depolama alanlarına zarar vermez” diyor.

 

Kaynak: http://www.bath.ac.uk/research/news/2017/06/12/scientists-make-plastic-from-sugar-and-carbon-dioxide