Bedeni yüzde 45 engelli, fakat bu O’nun sokaklarda gösteriler yapıp insanları güldürmesine engel değil!

Eskişehir sokaklarında bireysel olarak yaklaşık 9 yıldır çeşitli gösteriler yapan ‘Cansız Manken’ Kandemir, bebek arabasındaki şovuyla  ilgi odağı oluyor.

Kendi yapımı olan portatif bebek arabasının içine bebek kılığında girerek yoldan geçenleri şaşkına çeviren ‘Cansız Manken’ Kandemir, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen izleyicilerini de kırmıyor.

Fiziki engeline rağmen, sokaklarda birçok farklı şov gerçekleştiren Kandemir, Avrupa’da olup da Türkiye’de henüz gerçekleştirilmeyen gösterileri vatandaşlarla buluşturmayı hedefliyor. Kandemir işine sevdalı bir insan…

“Türkiye’de olmayan, Avrupa’da olan şeyleri özellikle Eskişehir’de başlatarak ben yapıyorum. Hep ilklere imza atan biriyim. Cansız mankenliğe bile başlarken, sokakta yapılan bir gösteri olduğu için ve yıllarca yaptığımdan dolayı insanların düşüncelerini özellikle Eskişehir halkının düşüncelerini birebir aldım. Çocuklar, çizgi film karakterlerini sadece televizyonda ya da bir okul kitabından görmemeli, aynı zamanda yaşamalı diye düşünüyorum. Yaptığım yüzlerce figür var ama, bebek arabasındaki en büyük fonksiyon Türkiye’de olmaması. Bebek dışında zombi, avatar gibi rollerim de var.

“Engel olmasınlar, destek olsunlar”
Sağ bacağından engelli olduğunu, ancak buna rağmen Eskişehir’de sanatına devam eden birkaç insandan biri olduğunu söyleyen ‘Cansız Manken’ Kandemir, yeri geldiğinde gösterileri için 4 saat boyunca hareket etmeden durabildiğini anlatıyor. Bu işi yapmaktan büyük bir keyif duyduğunu aktaran Kandemir’in önemli bir isteği bar:
“4 saat kıpırdamadan durabilen var mı? Aslında engelli arkadaşlar, akıllı insanlardır. Üretici ve akıllı insanlardır. Bizler akıllı insanlarız. Sadece engel olunmasın, destek olunsun. Bu çok önemli. Bugün beni böyle gördünüz, yarın manken olarak göreceksiniz. Bir hafta sonra 10 gün sonra başka bir figürde göreceksiniz. Bu çok önemli. Şovlarımda yanıma çekinip gelemeyen çocuklar oluyor, sonra annesinin iknasıyla geliyor. Elimi tutuyor, yanımda duruyor, fotoğraf çekiyor. Benim için çok önemli bu. Halkın ilgisi de çok güzel.”