Sanatçıyı, tasarımcıyı ve markayı destekleyen Üsküdar Dükkân sonsuz iyilik için açıldı!

Üsküdar Belediyesi’nin herhangi bir kâr amacı gütmediği ve sosyal sorumluluğun merkezde olduğu projeden elde edilen tüm gelir, yine ihtiyaç duyulan yardım projeleri için kullanılacak.

Üsküdar Belediyesinin desteği ve İyi ki Üsküdar Var Platformu’nun çalışmaları sonucu hayata geçirilen “Üsküdar Dükkân” kapılarını iyiliğe açtı. Üsküdar markası;İyi ki Üsküdar Var Platformu’nun ulaşılabilir tasarım için “Herkes İçin Sanat” konsepti ile marka, tasarımcı ve sanatçıların güçlerini birleştirip kolektif bir bilinç ve tasarım anlayışı geliştirmek amacıyla ortaya çıkarılan bir marka. Bu projenin meyveleri ilk olarak 1,5 yıl önce Bağlarbaşı’nda, Nev Mekan’da yer alan “İyi ki Üsküdar Var” mağazası ile insanlarla buluşturuldu. Şimdi de dünyada ve Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen bir konseptle, Üsküdar yeni mağazasına kavuştu. Sanatçıyı, tasarımcıyı ve markayı destekleyen Üsküdar Dükkân sonsuz iyilik için açıldı! Herhangi bir kâr amacı güdülmeyen ve sosyal sorumluluğun merkezde olduğu projeden elde edilen tüm gelir, yine ihtiyaç duyulan yardım projeleri için kullanılacak.

“İyi dostlar, bu yolun taşlarını döşedi”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen projeyi şöyle anlatıyor: “Bu dükkanımıza adım atar atmaz, iyilik başlıyor. Burada her yol iyiliğe çıkıyor. Aldığınız ürünlerin, yaptığınız alışverişin sonucu iyilik demektir. Bu iyiliğe giden yolda iyi insanlar, iyi dostlar bu yolun taşlarını döşedi. Üsküdar dükkandaki ürünler tamamen gönüllülük esasına dayalı, hamiyetperver, yardımsever ve gönüllü dostlarımızın el ürünü, göz nuru. Bu ürünlerin satışından elde edilecek gelir de bir yolda kalmışın, bir darda kalmışın derdine derman olacak. Bir tarafta tasarımcılar, sanatçılar, üreticiler ve gönüllüler ama dükkanımızın bir tarafında da ihtiyaç sahipleri, sıkıntısı olanlar. Bugün bir alışverişle hem kendinizi mutlu etmiş olacak hem de hiç tanımadığınız birini mutlu edeceksiniz.”

Bu mağaza iyiliğe teşvik edecek!

Türkiye’nin ve dünyanın ‘en iyi dükkânı’ olma yolunda hayata geçirilen mağazada çalışmaları bulunan sanatçı ve tasarımcılarla odağı sosyal sorumluluk olan, Üsküdar merkezli ama insani değerleri, şehirsel değerleri ve evrensel değerleri ifade eden ürünler tasarlanacak, pop up etkinlikler, atölye çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalar 4 kategori altında sunulacak. Tamamen sosyal sorumluluk projesi olarak hayat geçirilen “Bugün Bir İyilik Yap”, alınan ürünün ikincisinin ihtiyacı olan birine bağışlandığı “Bir Sana Bir Bana” kampanyası; sanatçıyı, tasarımcıyı ve markasını destekleyen “Tasarımcı İş birlikleri” projesi ve çeşitli sebeplerle kullanılan brandalardan elde edilen çantaların üretildiği “Mutlu Şehir Değişim ve Dönüşüm” kampanyası ile “Üsküdar Dükkân” kapılarını iyiliğe açıyor. 1,5 yıllık çalışmanın sonunda Üsküdar Markası altında 60’ı aşkın markanın çalışmalarının da içinde yer aldığı 300’den fazla ürünün sergileneceği yepyeni bir mağaza açıldı.

Ulaşılabilir tasarım ‘Üsküdar Dükkân’da

Sosyal sorumluluk bilinci ile ulaşılabilir tasarımın insanlarla buluşturulması hedeflenen Üsküdar Dükkân; kadın, erkek, çocuk ürünleri, mutlu şehir çantaları, hediyelik, dekoratif ürünler, takı, aksesuar gibi geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Mağazadan elde edilen alışveriş geliri ile Türkiye genelinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerine ve çeşitli STK’lara destek sağlanacak. Mağazanın konseptinde yer alan “sevgi kutuları” ile insanlar sevdiklerine hediyelerini sevgiyle iletebilecekler.