Önce çöpten orkestra yaptılar, şimdi de kütüphane… Temizlik işçileri, çöp konteynırlarının yanına bırakılan kitapların yok olmasına izin vermeyerek, özenle biriktirmelerinin ardından kütüphane kurulmasını sağladı. Şantiyenin kütüphanesinde, bağışlarla birlikte 4 binden fazla kitap yer alıyor.

Çankaya Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi, bir ilke daha imza attı. İşçiler, çöp konteynırlarının yanına bırakılan kitapların yok olmasına izin vermedi, kitapları özenle biriktirmelerinin ardından kütüphane kurulmasını sağladı.

Ansiklopedilerden, tarih kitaplarına; romanlardan kişisel gelişime kadar 4 binden fazla kitabın yer aldığı kütüphanede, bağış kitaplar da bulunuyor. Geniş bir yelpazede kitapların bulunduğu mekandan öncelikle şantiyeyi kullanan temizlik işçileri yararlanıyor. İşçiler kitapları ödünç alabildiği gibi, dinlenme saatlerinde diledikleri kitabı burada okuyabiliyor ya da satranç oynayabiliyor. İşçilerin çocukları da kendileri için oluşturulan çocuk kitapları bölümünü diledikleri gibi kullanabiliyor.

Kütüphanelerinin dileyen herkese açık olduğunu ve kitap bağışı da aldıklarını belirten şantiye yetkilileri, topladıkları kitapları, köy okullarına ve ilçe kütüphanelerine ulaştırmayı da amaçlıyor.

Şantiye yöneticisi Emir Ali Urtekin, sosyal medya ve yerel basın sayesinde kütüphaneye çok fazla bağış yapılmaya başlandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bağışları gidip evlerden teslim alıyoruz. Şehir dışından da göndermeye başladılar. Kargo ücretlerini bazen bizler, bazen de kendileri karşılıyorlar. Kitapları çöpe atmadan önce bize haber verirlerse biz kendi araçlarımızla gidip evlerinden teslim alırız.”

“Paylaşmak, dünyadaki en güzel şey!”

Engelli kadrosunda yer alan kütüphane sorumlusu Eray Yılmaz ise, “Ben buraya ilk başladığım zamanlarda 200 kitap falan vardı burada. Daha sonra her akşam iş bitiminden sonra çöpten çıkan koli koli kitaplar buraya getiriliyordu. Ben burada temizliğini falan yaptıktan sonra kategorilerine ayırıp raflara kaldırıyorum. Bugün 4 bin 20 adet kitabımız var. Bu kitapları yaklaşık 7 ayda topladık. İnsanların artık kullanmayacağı kitaplar varsa onlardan ricamız buraya göndersinler. Çünkü paylaşmak bu dünyadaki en güzel şeylerden bir tanesidir” şeklinde konuştu.

Grup Teneke’yi de kurdular!

Çankaya Belediyesi Temizlik İşleri görevlileri kütüphanenin yanı sıra, Grup Teneke adıyla bir orkestra kurarak, çöpten çıkardıkları materyallerle müzik yapıp, gönüllere seslenmişti.