İzmir Karşıyaka’daki Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’nde dinozorlarla ilgili pek çok bilgi edinebileceğiniz renkli bir gün geçirebilir, doğal yaşamın gizemini oyunlarla, masallarla öğrenebilirsiniz.

Bahar Öztop Boranalp

O da ne? İzmir’de Karşıyaka Mavişehir bölgesinde 20’şer katlı binaların arasındaki yollardan ilerlerken, birden karşınıza dinozor familyasının zürafası olarak bilinen bir Sauropod’a takılıyor gözünüz! Burası, Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü. Alışveriş merkezlerine sıkışmış çocuk etkinliklerinden şikayet eden ebeveynlere ve bilim meraklılarına, oldukça eğlenceli ve öğretici bir alternatif alan. Kalabalığından da anlaşılacağı üzere, adeta bir nefes olmuş bölge halkına.

“Maceraya Atıl, Hayal Et, Sor, Araştır, Öğren!” temasıyla yola çıkan proje, Türkiye’nin ilk ve tek interaktif çocuk müzesi ve eğitim kampüsü. Dünyada ise bu türden toplam 23 müze varmış. Kampüs alanı Yeşil, Sarı ve Mavi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ancak kampüsün en çok dikkat çeken alanı hareketli ve sesli dinozorların ve böceklerin bulunduğu açık alan, yani Yeşil Bölüm. Bu alanda, Paleontoloji Adası, Bilim Adası, Entomoloji Adası, İnşaat ve Mühendislik Adası gibi farklı bölümler yer alıyor.  Çocuklar bir yanda 150 milyon yıl öncesinden gelen dinozorlarla tanışıyor, öte yanda gerçeğinin minyatürü bir kepçeye binerek motor becerilerini geliştiriyor.

Kampüste gezerken, oldukça inandırıcı tasarlanmış hayvanlar hem çocukları hem büyükleri çok etkiliyor. Dinozorların yanı sıra, peygamber devesi, uğur böceği, karınca, kelebek ve akrep gibi türler de, ilgi çekiyor. Dino Cafe, Dino Gift, Dino Foto gibi alanların yanında, grupların piknik yapabilmeleri için alanlar düşünülmesi çok hoş…

Bu alanda gezerken, ebeveynlerin önemli bir sorumluluğu var. Tasarımlara zarar gelmemesi için her eserin yanındaki ‘Dokunmayınız’ uyarılarına çocuklar aldırmasa da, ebeveynler müzedeki eserleri korumak ve yaşatmak için, çocuklarına göz kulak olmak ve bu paylaşımın değerini aktarmak zorunda.

4 ila 12 yaş arası çocukların alındığı etkinliklerin gerçekleştiği Sarı ve Mavi Bölüm’ün bulunduğu kapalı bir alan da var. Bu alanlarda, çocuklar için trafik ve hoşgörü, vahşi yaşam ve yardımseverlik gibi konularda çeşitli atölyeler düzenleniyor, eğitimler veriliyor. Kampüs alanını gezenler için, kapısında güvenliğin beklediği bu bina bir kapalı kutu. Belki, bir camekandan içerinin izlenebilmesi mümkün olsa, daha fazla etkileşim imkanı ve merak olabilir.

İzmir’de her noktadan kolaylıkla ulaşılabilecek bu kampüse, şehir dışından da yol düşürebilirsiniz. Ayrıntılar için karsiyakacocukmuzesi.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.