Çocuklar bu teknikle, objeler ve karakterler yaratarak animasyonun nasıl yapıldığını ve hangi aşamalardan geçtiğini öğrenecek, sahne ve karakter yaratarak kurgulayacak.

Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM), çocukların sömestr tatilini eğitici ve eğlenceli bir şekilde geçirmesini sağlamak amacıyla  “Stop Motion Animasyon Film Atölyesi” düzenliyor.

Eğitimin içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Günümüzde çocukların etrafı sanal imgelerle ve bu imgelerin yarattığı şiddet dolu anlatı yapısıyla kuşatılmış durumda. Şiddet olgusu henüz ‘gerçek ve fantezi’ ayrımını yapamayan küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilerken, aslında dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ilişkin önerme de yaratır. Onları bu kuşatmadan kurtaracak gerçekliklerden biri düş güçlerinin harekete geçirilmesidir. Biz de çocukların tatil dönemlerini eğitici ve eğlenceli bir şekilde geçirerek hayal dünyalarını zenginleştirmek, sanat anlayışı ve estetik zevk sahibi olmalarına katkı sağlamak ve internet üzerindeki şiddet içerikli oyunların etkilerini en aza indirmek için bu atölyeyi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi  Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili, İletişim Fakültesi Radyo Televizyon- Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın verdiği eğitime 7-11 yaş aralığındaki çocuklar katılabiliyor. 

Stop Motion’un, durağan 3 boyutlu objeleri hareket ediyormuş gibi gösteren animasyon türü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Parsa, oyun hamurlarının, kuklaların ve oyuncakların hareketlerinin her karesinin fotoğraflanması ve montajlanması sonucunda ortaya çıkarak oluşturulduğunu söyledi. 

Çocuklar bu teknikle, objeler ve karakterler yaratarak animasyonun nasıl yapıldığını ve hangi aşamalardan geçtiğini öğrenecek, sahne ve karakter yaratarak kurgulayacak. Atölye kapsamında, çocuklara çeşitli animasyon filmleri de izlettirilecek ve bu animasyon filmler hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacak. 

Ayrıntılı bilgi ve atölye tarihleri için: http://egecem.ege.edu.tr/