Bu dünyadan bir Aydın Boysan geçti. Dünyaya yeniden geldiğinde yine kendisi olmak isteyecek kadar kendinden emin, çalışkan, üretken, gırgır, müdavim, yerinde duramayan, rengarenk bir insan “kayboldu”.

“Kayboldu” demeyi tercih ediyordu yitirdiği yakınlarının ardından, ölümü onlara konduramadığı için.  Türkiye’nin en sevilen, en gülen, en dobra, insana neşe katan, yaşamayı ve keyif almayı en çok seven isimlerinden biri mimar ve yazar Aydın Boysan, 5 Ocak 2018 günü, 97 yaşında dünyamızdan kayboldu.

Ve kaybolmadan önce, gök kubbede hoş sada olarak kalacak espirilerini, düşüncelerini, deneyimlerini seve seve paylaşmıştı dileyen herkesle. O kaybolsa bile, fikirleri hep bizimle olacak neyse ki!

Yaşar Kemal’e, Fikret Otyam’a, Münir Özkul’a ve gökteki tüm yıldızlara selam söyle Aydın Ağabey!

 “Hayatın sırrı bu: İyisiyle kötüsüyle, her şeyi kabul edebilmek, “Şükürler olsun!” diyebilmek.” (24 Nisan 2012/ Ayşe Arman röportajı/ Hürriyet )

“100 yaşına yaklaşmamın sebebi, karşı koymayı başarmaktandır.” (Burak Kuru röportajı Ekim 2014)

“«Ya ben İstanbul’da yaşamasaymışım» diye düşününce, ömrümü yaşadığım şehire helal etmez de ne yaparım?” (Aydın Boysan/İstanbul Esintileri)

(Dünyaya) ““İlle de döneceksin” derlerse, yine Aydın olarak gelmek isterim. Güzel bir hayat yaşadım ben. Başka bir hayat istemem. Ama karım da olsun bak.” (Eylül 2016/ Ayşe Arman röportajı/ Hürriyet )

“Kadınlar muammadır. Tanımadım da diyemem tanıdım da diyemem.” (Mart 2012 /Elif Aktuğ röportajı, Akşam)

“Kadınlar olmasaydı dünya cehennem olurdu.” (Mart 2012 /Elif Aktuğ röportajı, Akşam)

“Farklı cinsler aşk kapılarını denemeden ölürse boşuna yaşamış olur. … Aslında aşk bu dünyayı birbirine anlatmak değil mi?” (Ağustos 2015, Ceren Çıplak röportajı, Cumhuriyet)

“Küçümsemeyin, nefret etmeyin. Küçümsemek ve nefret etmek en kolay duygulanmalardır. İnsanlar arasında sevgi duymaya yetenekli kişileri ayırıp, onları ruh köşelerinde uygun yerlere yerleştirin, bu yerleştirme duygusu mutlaka akıl da kullanarak canlandırılmalıdır.” (Ağustos 2015, Ceren Çıplak röportajı, Cumhuriyet)

“Yaşamın içinde mutlu olmak da bulunur, mutsuz ve karamsar olmak da. Hiçbirisinden kaçınılamaz.” (Ağustos 2015, Ceren Çıplak röportajı, Cumhuriyet)

Aydın Boysan’ın hayat dersi:

35’inde yabancı dil öğrendi!

61’inde gazetede köşe yazarlığına başladı

10 yıl Hürriyet’te, 3 yıl Akşam’da köşe yazdı.

63’ünde kitap yazmaya başladı ve tam 42 kitap üretti! 

79 yaşına kadar aktif olarak çalıştı.

Mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarladı.