İşitme engellilerin müzik ve dansla ilgilenmelerinin imkansız olduğu yönündeki ön yargıları yıkan ‘Eller Konuşur’ projesi, müziği iletişimin dili haline getiriyor.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı ‘Fark Yaratanlar’ programının dokuzuncu sezonunda bir proje dikkat çekiyor.

İşitme engellilerin pek çok alanda iletişim güçlüğü yaşamasından yola çıkan ‘Eller Konuşur’ projesi müziğin birleştirici gücünden yola çıkıyor. Prodüktör Erdem Dilbaz ile rap sanatçısı Fuat Ergin tarafından geliştirilen ‘Eller Konuşur’ projesi, rap sanatçılarının şarkı sırasında sıklıkla kullandıkları el hareketlerinden esinlenerek işaret dili ile rap müziği birleştiriyor.

Proje, işitme engelli bireylerin müziği işaret diliyle duymalarını sağlayarak müzikte yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor. İşitme engellilerin müzik ve dansla ilgilenmelerinin imkansız olduğu yönündeki ön yargıları yıkan proje, müziği iletişimin dili haline getiriyor.

Proje kapsamında üç işitme engelli genç ile kurulan DEF RAP grubu, işitme engellilerin sesi ve söylemek istediklerinin tercümanı oluyor. Fuat Ergin’in seslendirdiği şarkılar, DEF RAP üyesi Oğuzhan Mete, Leon Tufan ve Erdem Karayel’in şarkıyı işaret dilinde söylemesiyle engelleri ortadan kaldırıyor.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor. Dokuzuncu sezonun dördüncü Fark Yaratan’ı işitme engelli bireylerin yaşadıkları iletişim sorununa rap şarkılarıyla dikkat çekmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Eller Konuşur projesi oldu.

Kaynak: www.farkyaratanlar.org , www.sabancivakfi.org