Ocak 2017’de bisikletiyle Fas’tan yola çıkan gazeteci ve belgesel programcısı Hasan Söylemez, sekiz ayda dört bin kilometreden fazla pedal çevirerek, önce Sahra Çölü’nü aştı, ardından Moritanya, Yeşil Burun Adaları, Senegal, Gambiya, Gine Bissau’yu geçip Gine’ye ulaştı.

Afrika’da yaşayan insanların ne tür hayaller kurduğunu araştırarak Afrika’nın ‘Hayal Arşivi’ni oluşturan gazeteci Hasan Söylemez’in sıradışı yolculuğu ve çektiği belgeseller, lise ders kitaplarına da konu olmuştu. Ocak 2017’de bisikletiyle Fas’tan yola çıkan gazeteci ve belgesel programcısı Hasan Söylemez, sekiz ayda dört bin kilometreden fazla pedal çevirerek, önce dünyanın en büyük sıcak çölü Sahra’yı aştı daha sonra Moritanya, Yeşil Burun Adaları, Senegal, Gambiya, Gine Bissau’yu geçip Gine’ye ulaştı. “Journey To Dreams” (Hayallere Yolculuk) adını verdiği 54 serilik belgeselin ilk üç bölümünü de sosyal medya hesaplarından paylaştı. Söylemez’in belgeselleri sosyal medyada yerli ve yabancı milyonlarca izleyiciye ulaşıyor.

İngilizce ve Türkçe altyazıyla yayınlanan belgesel, hem Hasan Söylemez’in maceralarını hem de Afrikalıların anlattıkları en büyük hayalleri içeriyor.

Gine Conakry’de Hasan Söylemez’i kabul eden Afrika Birliği ve Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, “Afrika’yı gerek uçakla gerek başka araçlarla dolaşmak için şimdiki imkanlar daha fazla. Ancak bisikletle bütün Afrika’yı dolaşıp Afrika’nın hayalleriyle ilgili belgesel çekmek, cesurca bir hareket. Bu, kendine olan inancını, insanlığa inancını ve Afrika’ya inancını gösteriyor. Afrika’da böyle bir proje gerçekleştirdiğin için teşekkür ederim” dedi.

Hasan Söylemez’in “Sizin en büyük hayaliniz ne?” sorusuna da cevap veren Conde hayalini şöyle anlattı: “En büyük hayalim, Afrika’da tek bir ses olarak konuşmamızdır. Ve bunu giderek başarmaya başladık. Şayet birleşirsek, altyapımızı güçlendirirsek, geleceğin kıtası olabiliriz. Tabii ilk önce kendi gücümüze inanmamız gerekir. Afrika 54 ülkeden oluşan bir kıta. Tek bir ülke gibi ortaya çıkması için, Afrika halkının kendi geleceğine inanması lazım, el ele vermesi lazım ve ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine izin vermeleri lazım.’’

“Afrika’yı Afrikalıların hayalleriyle anlatıyorum”

Afrika yolculuğu ve çektiği belgeseller hakkında bilgi veren Söylemez: ‘’Sekiz ay önce yola çıktım. henüz yolun başında sayılırım. Daha önümde gideceğim 46 Afrika ülkesi var. Artık üç yıl, beş yıl, kaç yıl devam eder bilemiyorum. Ama halen ilk günkü gibi aşkla ve heyecanla pedal çevirip hayaller dinliyorum. Afrika’yı seviyorum ve Afrika’yı Afrikalıların hayalleriyle tanımaya ve anlatmaya çalışıyorum. Onlara sadece ‘’En büyük hayalin ne?” sorusunu sormuyorum. “En büyük hayalin için ne yapıyorsun?”, “Hiç gerçekleştirdiğin büyük bir hayalin oldu mu?”, “Ülken hakkında ve Afrika hakkındaki hayalin ne?” gibi yan sorular da soruyorum. Dinlediğim hayallerin rengi, bölgeden bölgeye ülkeden ülkeye ve hatta köyden köye değişiyor. Yaşanılan toplumun sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve eğitim durumu insanların kurduğu hayalleri direk etkiliyor. Bir insanı ve ülkeyi tanımak istiyorsanız hayallerini sormalısınız. Çünkü kurulan hayaller, geçmişe ve bugüne ayna tutarak geleceğin nasıl şekillendirileceğinin ipuçlarını verir.”

“Afrika’yı Afrikalıların hayalleriyle anlatıyorum’’

Ders kitaplarında Afrika yolculuğunun konu olarak işlenmesi hakkında çok şaşkın ve mutlu olduğunu da belirten Hasan Söylemez, “Lisede İngilizce derslerinde Mr. and Mrs. Brown okurken bir gün bu kitaplarda benden de bahsedileceğini nereden bilebilirdim ki! Çok şaşkın ve mutluyum. Umarım hayallerinin peşinden gidecek öğrencilere ufuk olsun, cesaret versin, Afrika’yı ve dünyayı keşfetmeye teşvik etsin. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını, emek vererek her zorluğun aşılacağını öğretsin. Hayatın içine karışmayı, insan ilişkilerini ve diğer dinlere, dillere ve kültürlere saygının önemini düşündürtsün. Umarım Afrika yolculuğumu okuyan öğrencilerle insana, doğadaki her canlıya ve dünyaya faydası dokunacak fikirlerde ve hayallerde buluşuruz.’’ dedi.

Hasan Söylemez; gazeteci, belgesel programcısı, yazar

2003 yılında yerel gazetelerde muhabir ve fotoğrafçı olarak gazeteciliğe başladı. İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken bir taraftan da gazetecilik yapmaya devam etti. 2006 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, siyasi, ekonomi ve kültürel yayın yapan Türkiye’nin en büyük bölgesel haber gazetesi Şark Haber’i kurdu. 2007 – 2009 yılları arasında Star TV ve Kanal D’de ekonomi ve gezi programlarında haber muhabirliği ve program sunuculuğu yaptı. 2010 yılında (yanına hiç para almadan) bisikletle sekiz ay 10 bin km Türkiye’yi dolaştı. 2014 yılında TRT1’de 30 bölüm yayınlanan belgesel haber programı “Yoldaki Haber’’i hazırlayıp sundu. 2015 yılında kısa sürede ”çok satanlar” listesine giren “Hayata Yolculuk” adlı kitabını çıkardı.

Hasan Söylemez’in Afrika yolculuğu sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Facebook: www.facebook.com/profile.php?id=763944316

https://www.facebook.com/hasannsoylemez/

Instagram: https://www.instagram.com/hasansoylemez/

Twitter: https://twitter.com/hasansoylemez

Youtube: Hasan Söylemez