“Bir çakıl taşı hayatı mı değiştirir?” demeyin! Mimar İdil Öztürk’ün öyküsünü okuyunca, çakıl taşından yarattıklarını görünce büyüleneceksiniz!

Röportaj: Bahar Öztop Boranalp

Hayaller ertelenir, ertelenir de; bir gün getiriverir hayat onları önümüze. İnsanın hayatında öyle dönemler vardır ki, illa bir karar vermeye zorlar. Koşullarımızı değiştirmekle birlikte, bizleri sınar o karar döngüsünde hayat.  İşte okuyacağınız bu röportajda, kararlarının peşinden giden bir Pembekuş olan İdil Öztürk, bize karar vermenin ve değişimin gücünü hatırlatıyor.  Ve huzura erişen bir cesaret öyküsü sunuyor ve ilham veriyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (İTÜ)’ni bitiren İdil, yıllarca mimarlık yaptıktan sonra, bu işin stresinden vazgeçmek istediği bir anda, Bodrum’da çakıl taşlarının arasında buluyor kendisini… Ve bir çakıl taşı insanın hayatını değiştirir mi? Değiştiriyor! Hem de öyle bir güzel değiştiriyor ki! Üretilen eserlere bakmaya doyamıyorsunuz! Haydi bu heyecanlı öyküyü, kendisinden dinleyelim!

Bahar: Pembekuş okuyucuları bir çakıl taşıyla hayatı değişen bu cesur kadını tanıyabilir mi? 

İdil:  Tarsus Amerikan Koleji ve İTÜ Mimarlık mezunu, mimarım. El becerisi gerektiren uğraşlar ve tasarımla ilgili her şey küçüklüğümden beri ilgi alanımda. Bunun dışında seyahat, dans ve fotoğraf hayatımda hep olsunlarım. Kitap okurken orasını burasını çizmeden rahat edemeyenlerden, “Müzik harbiden ruhun gıdası yaa!”, diye ara ara dalıp gidenlerdenim. Film seyredip, üzerine düşünmeye de ayrı bayılıyorum. Yıllarca tasarım eğitimi alıp, bu alanda çalışmış biri olarak, tüm ilgi alanlarımı ve uğraşılarımı aslında tasarım yönümü de besleyen detaylar olarak görüyorum.

Bahar: Taş boyamaya ne zaman ve nasıl başladın?

İdil: Mayıs 2016’daki kısa Bodrum tatilimde ortaya çıkmaya başlayan bir takım değişiklikler ve yeniliklerle, elimdeki devam eden mevcut mimari projeleri finalize eder etmez, 2016 sonbaharı itibarıyla, boyaları elime alıp çakıl taşlarıyla oynamaya başladım. Kasım sonu gibi de Stonzie doğdu 🙂

Acayip eğlenerek ve hakikaten (çok klişe olacağı için “pardon” diyerek!) AŞKLA hazırlıyorum hepsini tek tek. Ulaştığı herkese uğur getirip gülümsetmesi dileğiyle… 🙂

Bahar: Stonzie’ler birbirinden eğlenceli. Konuyu neye göre belirliyorsun?

İdil: İlk amacım “gülümseten” taşlar hazırlamak. Öncelikle kendim böyle bir şey satın alsam ne alırdım, ne isterim gözümün önünde, ne gülümsetirdi beni, diye düşünüyorum. Potansiyel konularımla ilgili hep büyüyen bir görsel arşivim var. Düşündüğüm konularda daha önce bu konularda neler yapılmış, neler yapılabilir bakıyorum; sonra da kendi figürümü oluşturuyorum. Bunun dışında, artık özel sipariş almasam da, aralarda gelen istek figürleri/konuları not alıyorum listeme ve içimden o konuda kendimce “gülümseten” bir figür çıkınca o da ekleniyor arşive. Bir de özel günlerde de (yılbaşı, vs) figür çalışması yapıyorum o ara müsait isem.

Bahar: Taş boyamanın senin için anlamı nedir?

İdil: El boyamada, nasıl ki her boyanan şey aslında asla tamamen birbirinin aynı değil, üzerine boyadığım taşların da bu şekilde hepsinin farklı olması daha özel, daha güzel geliyor bana, o yüzden konum çakıl taşları.

Çoğunu sahillerden kendim topladığım, kalanını da satın aldığım yerlerden yine tek tek kendim seçtiğim, her biri birbirinden farklı çakıl taşlarının her birinin ayrı bir hikayesi var, ayrı dalgalar tarafından yontulmuş, şekillenmiş; bambaşka şeyler yaşamış her biri gibi hissediyorum hep. İnsanlar gibi… Dolayısıyla, hepsinin ayrı bir enerjisi var benim için, daha boyamadan bile beni gülümsetişleri ondan 🙂

Bahar: Taş boyamak senin için bir terapi midir? Hayatında mutluluğu, huzuru ve iyiliği buldun mu? Bu üç kavramı nasıl tanımlıyorsun?

İdil: Terapi ötesi, diyelim! 🙂 El becerisi gerektiren uğraşları oldum olası sevdim ama okumasına da çalışmasına da yıllarca emek verdiğim ‘mimarlık’ dururken, “yap da hobi olarak yap” aşamasında kaldı bu tip konular hep benim için. 41 yaşımı geçmem gerekiyormuş bir cesaret silkinip bunu mesleğe dönüştürmek için! Evet, mimarlık da benim için çok yönüyle zevkli idi (ki serbest çalıştığım dönemin büyük kısmında çok zevk aldığım iç mimari alanında çalıştım) ama itiraf edeyim, beyin ameliyatı yetiştiriyormuş gibi bir stresle dekorasyon yapmak huzuru götürüyordu çoğu zaman.

2016 mayısında, bedenen ve ruhen kendimi çok da yorgun hissettiğim bir dönemde, sahilde o şezlongda yatarken, kendimi dinledim ve yılların birikimiyle silkindim galiba işte… “Dünyayı güzelleştirmek, gülümsetmek olsun artık sadece konum” dedi içim… Ve öylece yaptım bu geçişi. Ve şimdi taşlarımla iken her dakikasında bu üç kavramı -mutluluk, huzur & iyilik- bir arada yaşıyorum. Hatta üzerine, hep  gözlerimi pırıldatan tatlı bir heyecan serpiştirilmiş haliyle! Ötesi var mı?.. 🙂

Bahar: Gerçekten çok heyecanlı! Birkaç adımda taş boyama sürecini anlatabilir misin?

İdil: Önce yıkıyorum taşları, gerekeni hafifçe zımparalayarak temizleyip kurutuyorum. İstediğim figür için taş seçimi yaptıktan sonra, kurşun kalemle figürü taşa yerleştiriyorum. Çoğu figürümde şablon kullanmıyorum, taşa göre (ve biraz da o anki hissimle) şekilleniyor figür. Misal melek figürlerime dikkatli bakacak olursanız, kimisi daha tombul, kimisi daha uzun boyunlu, kimisi daha geniş omuzlu vs 🙂 Kurşun kalemle eskiz çalışmasını takiben, akrilik boya ile en az 2-3 kat renk uygulaması yapıyorum (bazı renklerde tam kapatmak için 8 kata kadar çıktığım olabiliyor!). Boya tam kuruyunca, kenar kontörlerini çiziyorum (genelde en az 5-6 saat beklemeye çalışıyorum kenarlarda kalemin zorlanmaması için). Daha sonra 3 kat su bazlı, şeffaf vernik uygulayarak sonlandırıyorum figürü.

Bahar: Taş boyama atölyesi düzenliyor musun?

İdil: Gelen talepler doğrultusunda 2018 planlarım arasına aldım bu konuyu. Şimdilik soranlara mesajla kısaca yardımcı olmaya çalışıyorum.

İdil Öztürk’ü Instagram hesabından takip edip, her gün yeni bir ilham bulabilir, kendinize ve sevdiklerinize sevgiyle hazırlanmış bir el yapımı çakıl taşı hediye edebilirsiniz.