Pek çok müzikalde keyifle izlediğimiz başarılı tiyatro oyuncusu, ses, diksiyon ve nefes eğitmeni İlknur Güneş, doğru nefes tekniklerini Pembekuş’a anlattı!

Röportaj: Bahar Öztop Boranalp

Her saniye istemsiz olarak nefes alıyoruz. Alıyoruz da, acaba doğru mu alıyoruz? Yaşadığımız streslerin, toplumsal baskıların, kuralların ilk önce nefesimize etki ettiğini biliyor muydunuz? Stresli dönemlerde daha az nefes aldığımızı?

Pek çok müzikalde keyifle izlediğimiz başarılı tiyatro oyuncusu, ses, diksiyon ve nefes eğitmeni İlknur Güneş, “Biz büyüdükçe sosyal nedenlerden dolayı, nefesi terbiye edip, saklayıp, uslu hale getirip, özellikle ergenlik döneminden başlayarak kendi doğamızı unutuyoruz” diyor.  Halbuki bebeklik ve çocukluk dönemindeki gibi nefes almayı bedenimize yeniden öğreterek, sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz. İlknur Güneş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve sadece nefesimizi düzenleyerek bile hayat kalitemizi nasıl yükseltebileceğimizin tüyolarını öğrendik.

Bahar: Pek çok müzikalde ve müzikli oyunda başarılı performanslarını izliyoruz yıllardır. Şimdi de nefes atölyesinde bu deneyiminin kritik bir ipucunu aktarıyorsun. Pembekuş okuyucularına kendini anlatabilir misin?

İlknur: Tüm Pembekuş okuyucularına merhabalar… Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 yıldır oyuncular için ses, nefes ve diksiyon alanında çeşitli oyunculuk okullarında dersler veriyorum ve atölyeler düzenliyorum. Bunun yanında, tiyatro oyuncusu olarak da 10 senedir aktif bir şekilde tiyatro oyunlarında oynuyorum. Genel olarak müzikal ve müzikli oyunlarda çokça rol aldım. Bu günlerde Dopilates’in kurucusu arkadaşım Ceren Kahyaoğlu ile birlikte atölyeler düzenleyerek, doğru nefes almak üzerine eğitimler veriyorum. Nefes tekniklerini, oyuncu olmayan, fakat yaşamında, nefesin öneminin farkında olan bireylerle de paylaşabilmek için düzenlemek istedim bu atölyeyi…

Bahar: Nefes teknikleri nedir? Neden nefes tekniklerini öğrenmeliyiz? Bedenimize, zihnimize ve ruhumuza nasıl fayda sağlıyor?

İlknur: Nefes teknikleri, aslında benim güzel sanatlarda öğrenmeye başladığım, fakat sonrasında o yönde kendimi geliştirdiğim bir alan oldu.  Ben derslerimde doğru nefes almayı, diyafram kasını kullanmayı, çocukluk, bebeklik dönemindeki diyafram kullanımını bedene hatırlatmayı, iş yaşamında sürekli konuşmaktan kaynaklanan ses kısılmalarını önlemeyi, bütüncül nefes kullanarak tüm beden ile nefes almayı bedene öğretmeyi amaçlıyorum.

Bedeni  stresten, kas ağrılarından, yaşam kalitesinin azalmasına neden olan duygusal problemlemlerden kaynaklanan nefesi tutmalarını engellemek üzerine korumayı öğretmeyi ve rahatlatmayı amaçlıyorum nefes teknikleri ile…

Günümüz insanı, özellikle çok dar bir alandan nefes alıp, vücuda yeterince oksijen gönderemediği için, damarlarda daralma, kas kasılmaları yaşıyor. Çok saatler çalışmaktan dolayı gece uykusuzluk yaşayan bireyler, iç saatlerini durduramadıkları için, sakinleşip uykuya dalmakta zorlanıyorlar. Vücuttaki oksijen düzeyini arttırmak, organlara yeterince oksijen göndermek, aslında sağlığı koruyan bir mekanizma ama, biz nefes almanın bu işlevini unutup sanki nefesimiz ne kadar duyulmazsa, hissedilmezse o kadar, duygularımıza hakim oluruz, o kadar çevreye rahatsızlık vermeyiz gibi hissederiz.

Aslında özellikle diyaframdan nefes almak ve tüm bedeni nefes için kullanabilmek ve nefesini saklamamak, duygu kontrolünü ya da duygularımızı istediğimiz gibi yönlendirebilmeyi sağlar. Ciğerlerin sadece üst loblarından nefes almak, çok dar bir alana alınan az bir nefesle yaşamak, bedende duygusal, zihinsel ve bedensel sıkışmalara neden olur. Doğamızda olan ve bebeklikte sesimizin kısılmadan çığlık atabildiğimiz o özgür sesi bize sağlayan diyafram nefesidir.

Fakat biz büyüdükçe sosyal nedenlerden dolayı, bu nefesi terbiye edip, saklayıp, uslu hale getirip, özellikle ergenlik döneminden başlayarak kendi doğamızı unutuyoruz. Asıl amacım, öğrencilerime tam da bunları hatırlatmak. Zihin aslında nefes sayesinde, beyin damarlarının da genişlemesiyle, sağlıklı hormon salgılayabilmesiyle özgürce ve doğru çalışabilir, bunu unutmamalıyız.

Bahar: Bize bir nefes tekniği örneği verebilir misin? 

İlknur: Mesela nefesi uzun sürede almak ve uzun sürede vermek bile bedeni yavaşlatan, zihni rahatlatan bir yöntemdir. 5 sayıda akışkan nefes almak ve 5 sayıda akışkan yavaşça nefes vermek bile vücut ritminizi yavaşlatır. Yan ya da düz olarak çocuk pozisyonunda bu egzersizi yapmak uykuya geçmeyi kolaylaştırır ya da dinlenme sağlar.  Günlük koşturmacadan kaynaklı iç saatinizin hızını yavaşlatır. Konsantrasyonu arttırır.

Bahar: Nefes eğitimi nasıl alınıyor? Haftada kaç gün/kaç saat?

İlknur: Nefes eğitimi aslında bir ya da bir buçuk saatlik eğitimler olarak 5 derste, bedende çok rahat oturacak bir eğitimdir. Bu konuda profesyonel olmak için daha fazla ve farklı teknik öğrenmek tabiki yararlı olabilir. Benim için 5 ders nefes sistemini değiştirmek ve diyaframı alışkanlık haline getirmek adına yararını öğrencide gördüğüm ve geri dönüşünü aldığım bir süre…

Bahar: Peki, nefes eğitimini kimler almalı? En çok kimlere yarar?

İlknur:  Nefes eğitimini herkes almalı, keşke okullarda böyle bir olanak olsa ve ergenlik döneminde değişen nefes, öğrenilerek doğru yolu vücutta bulsa… Fakat tabii en çok ihtiyaç duyan kesimi sorarsanız, yoğun stres altında çalışan insanlar bu konuda çok zorluk çekiyorlar. Onların bu eğitimi, hayat kaliteleri açısından almaları çok önemli oluyor. Hayatları değişiyor.

Bahar:  Doğru nefes alarak hayatımız nasıl değişiyor?

İlknur: Kesinlikle değişiyor! Önemli olan kendine vakit ayırmak, vücudunu dinlemek, vücuduna yardımcı olmak, zamanı biraz durdurup, kendin için kullanmak. Zihnin mola vermesi için nefes çalışması çok önemli… Stres, sadece bu tüm zamanınızı ele geçirdiyse, sadece strese emek harcıyorsunuz demektir. Konsantrasyon noktanızı değiştirmek, şimdiki zamanda sadece vücudunuzu dinlemek, çok önemli stresi aşmak adına…Nefes bunu öğretiyor aslında.  

 

Nefes tekniği eğitimi almak isteyenler için sıradaki ilk atölye, 14 Ocak’ta saat 18:00’de Do Pilates Nişantaşı’nda! Sonrasında da atölye her pazar devam edecek. (www.dopilates.net)