Jason Hovatter, dünyanın en yetenekli ayakkabıcılarından biri. El yapımı ayakkabı atölyesi düzenliyor ve atölyesindeki seslerden müzik yapıyor. Siz de Oxford ya da İskandinav ayakkabınızı kendiniz yapmak ister misiniz?

Jason Howatter! Dünyanın en yetenekli ayakkabıcılarından biri. Hem kaybolmaya yüz tutmuş el yapımı ayakkabıcılık mesleğini canlandırıyor, hem de atölyesinde üretim yaparken çıkan seslerden müzik yapıyor!

Çin’in piyasaya girmesiyle birlikte, el yapımı ayakkabıcılık yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri haline geldi. Jason, bu mesleği canlandırmak ve insanlara kendi ürettikleri ayakkabıyı giyme zevkini tattırmak için özel atölyeler düzenliyor. Desenlendirme ve deri çalışma becerileri gibi, geniş bir yelpazede donanım kazandırmak için tasarlanmış 3-4 günlük ayakkabıcılık kursları veriyor. Dersler, Jason’ın Kuzey Portland Oregon’daki evinin garaj atölye alanında düzenleniyor.

Jason, “Tam başlangıçtan, deri işçilerine ve tecrübeli ayakkabı yapımcılarına kadar, herkesin öğrenmesi gereken pek çok şey var… Derslerde, Non Lasted (Sona Ermeyen) ayakkabı yapımını ve birkaç farklı stil, öğretiyoruz. Çoğunuz antika dükkanlarında görülen eski ahşap ayakkabı kalıplarını biliyor. Bunlar son üretimlerdi. Eski ayakkabıların çoğu, çok sert ve dardı.  Erkek kıyafeti ayakkabıları, kovboy botları, yüksek topuklu moda ayakkabılar düşünün. Yaptığımız şey bundan çok farklı!” diyor.

Ayakkabı üretimine sınıfta ayak dökümü yaparak başlanıyor. Ayakkabıları desenlendirirken rahat bir uyum sağlamak için, ayakların doğal şekli kullanılıyor. Bu nedenle ayakkabılar esnek oluyor.

Jason üretim felsefesini de şöyle anlatıyor: “Bir çift ayakkabının yapması gereken ilk ve en önemli şey, ayaklarınızı sıcak, soğuk, ıslak ve keskin şeylerden korumaktır.”

Bir gün yolunuz Portland Oregon’a düşerse, 6 kişilik sınıflarda, yaklaşık 350 ila 600 dolar ödeyerek, siz de kendi ayakkabınızı üretebilirsiniz.

Kaynak: http://laughingcrowe.com/