Doğuştan görme engelli Japon piyano virtüözü Nobuyuki Tsujii, orkestra şefinin nefesini dinleyerek, dünyanın her yerinde muhteşem konserlere imza atıyor.

İnsan azmi, hiçbir engel tanımıyor! Doğuştan görme engelli Nobuyuki Tsujii’nin hikayesi buna en güzel örneklerden biri. 29 yaşındaki piyano virtüözü ve besteci Nobuyuki, yaşamıyla bizlere ilham veriyor. Piyanist annesiyle birlikte müzikle tanışan Nobu, 2 yaşından beri piyano çalıyor. Yıllardır çalışmanın ürünü de, dünya çapında bir başarıyı beraberinde getiriyor Nobu’ya. Birlikte çaldığı müzisyenler, hayata sürekli gülümseyen Nobu’nun yeteneğinin olağanüstü olduğunu söylüyor. Nobu, görme engelli olmasına rağmen, bir orkestrayla çalmayı nasıl mı başarıyor? Orkestra şefinin nefesini takip ederek! Besteleri ise, müziği dinleyerek ezberliyor.

Müzik O’nun vazgeçemediği tutkusu, ancak bir genç olarak hayattan keyif almayı ve hayata gülümseyerek bakmayı iyi bildiğini anlatıyor. AFP Ajansı’na verdiği röportajda kendisini anlatan Nobuyuki, “Spor yapmayı, yüzmeyi ve kayak yapmayı çok seviyorum. Deneyimlediğim her şey, bir müzisyen olarak bana pek çok pozitif şey kazandırıyor” diyor.

En sevdiği besteci ise, Chopin! Chopin’in her parçasını çalmayı çok sevdiğini söylüyor ve kendi hikayesini şöyle anlatıyor: “Ben 8 aylıkken, annem bir Chopin CD’si çalıyormuş. Ve benim müziğin ritmine uygun bir şekilde ayağımı oynattığımı fark etmiş. Ve yeteneğimi böyle keşfetmiş. 2 yaşında bana oyuncak bir piyano almış. İlkokuldayken, Braille alfabesiyle hazırlanan müzik levhalarıyla çalışmaya başladım. Ancak okuması zordu ve bestelerin tamamı levhalarda yoktu. Şimdi ise, besteleri birinin önce tek eliyle, sonra diğer eliyle çaldığı kayıtlardan dinleyip öğreniyorum. Partisyonu da bana biri anlatıyor.”

Nobu, Londra’daki Royal Albert Hall ve New York’taki Carnegie Hall gibi yerlerde dünya çapında 160’tan fazla konser verdi. Konçerto solisti olarak Nobu, Mariinsky Tiyatro Orkestrası, Philharmonia Orkestrası, BBC Filarmoni, Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası, Seattle Senfoni Orkestrası, Baltimore Senfoni Orkestrası, Filarmonica della Scala ve Basel Senfoni Orkestrası ile şeflerin şefliği altında sahne aldı.

İşte, bir Pembekuş olarak doğan Nobu karşınızda!