İnsansı robotlar öğretmenliğe kodlanadursun, yüreği dağ gibi insan öğretmenler, güzel kalpleriyle, Türkiye’nin çocuklarına itinayla ışık oluyor!

Yıl 26 Ağustos 1924… Mustafa Kemal Atatürk, Mualimler Birliği Kongresi’nde konuşuyor: “Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün ilim derecelerindeki öğrenim ve eğitimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Memleket çocuğu, her öğrenim derecesinde ekonomik hayatta istekli, eser sahibi ve başarılı olacak şekilde donanımlı olmalıdır. Millî ahlâkımız, uygar ilkelerle ve hür düşüncelerle arttırılmalıdır. Bu çok önemlidir, özellikle dikkatinizi çekerim. Göz korkutma ilkesine dayanan ahlâk, bir erdem olmadığı gibi güvene de uygun değildir… Sizin başarınız, cumhuriyetin başarısı olacaktır.
Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerî, siyasî, idariî inkılâplar sizin, saygıdeğer öğretmenler, sosyal ve fikrî inkılâptaki başarılarınızla desteklenecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

Pembekuş, kendilerine verilen bu görevi içtenlikle yerine getiren, yeni nesli sevgiyle yaratan yürekli öğretmenlerimizin hikayelerinden bazılarını derledi. Bu öğretmenlerimiz, öğrencileriyle nasıl iletişim kurulacağını biliyor, onları anlıyor ve zor koşullara rağmen onların ihtiyaçları için en yaratıcı çözümleri buluyor, harikalar yaratıyor!
Siz de harika öğretmenlerinizin haberlerini paylaşın, Pembekuş yayımlasın!
Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun♥
İyi ki Varsınız Öğretmenlerimiz♥

Bayramda tatil yapmak yerine okulunu boyayan fedakâr öğretmen
Van’ın Gürpınar ilçesindeki bir okula yeni atanan öğretmen Yusuf Açar, 5 günlük 29 Ekim tatilinde izin kullanmak yerine okulun tadilatını yapıyor. Tüm ülkede cumhuriyetin 92’nci yıl dönümü törenlerle kutlanırken, Van’a 98 kilometre uzaklıktaki Dolaylı Köyü’nün tek öğretmeni Yusuf Açar, 10 gün önce atandığı okulda önce çocuklara Cumhuriyet’i anlattı, ardından da okulda tadilata başladı. Yusuf öğretmen, “Bir tatilimi de burada geçirmek istiyorum. Çünkü bu okulun en kısa sürede eğitim öğretime açılması gerekir. Burada 9 öğrenci var ve bunlar bizim geleceğimiz. Onlara sahip çıkmalıyız. Biz öğretmeniz fedakârlık yapmalıyız” diyor. (DHA)
‘Yeni nesil öğretmen’ harikalar yaratıyor

Şanlıurfa’nın Harran İlçesi’nde, Eski Harran Ortaokulu’nda 3 yıldan bu yana görev yapan öğretmen 25 yaşındaki Caner Sarıoğlu, öğrencilerini mutlu etmek için kısıtlı olanaklarla harikalar yaratıyor. Karton kutudan saha, mandaldan da futbolcuyla langırt yapan genç öğretmen, öğrencilere mutluluk dağıtıyor. (DHA)

Çok yaşa Hatice öğretmen!

İzmirli Hatice öğretmen, hafif düzeyde zihinsel engeli olan ve cihazlarla asgari düzeyde duyabilen işitme engelli öğrencisi Şeydanur Kartal’ın kelime dağarcığını geliştirmek için bir kitapçık oluşturdu ve kendi heceleme yönetimiyle çalışmaya başladı. Ardından işaret dili öğrenip öğrencisine de öğretti. “Okuyamaz” denilen Şeydanur, Hatice öğretmen sayesinde büyük bir aşama kaydetti. Hatice öğretmen “Öğrencilerimi çok seviyorum” diyor. (İHA)

Duvarları yıkan öğretmen

Onun dokunduğu sınıflar, klasik sınıf anlayışından uzaklaşıyor. Duvarların renginden hazırlanan panolara kadar sınıftaki her şey Ahmet öğretmenin ve öğrencilerinin hayallerinin eseri…Standart, sınırları belli panolarla öğrencilerin hayal güçlerinin ve yeteneklerinin sınırsız olamayacağına dikkat çekiyor ve ekliyor: “İki boyutlu, soğuk sınıflarda bazen boşa kürek çekiyoruz. 42 öğrencim, olanaksızlıklarım, kötü şartlarım olabilir ama bunlar engel olmamalı. Biraz düşünüp, araştırıp, hayal edip ve isteyince bunların önemi kalmıyor”

Ahmet öğretmen öğrencilerini de şöyle anlatıyor: “Girdikleri 80 soruluk bütün denemelerde 1. oldular ve rekor kırdılar. Yaptıkları etkinliklerdeki performansları mucizevi olarak adlandırılıyor. Aileler ve biz eğitimciler onlara güvenip, sorumlulukları onlara verirsek neler yapabileceklerine inanamazsınız. Sihirli değnekle dokunduğumu söylüyorlar. Halbuki ben ve aileleri onlar adına birşey yapmıyoruz. Söz ve karar onlarda olduğu için zincirlerinden kurtulup gerçek potansiyellerine ulaşıyorlar.”

Matematiği sevdirmek için bahçeye sayı tablosu çizdi

Suriye sınırındaki Gaziantep’in Oğuzeli İlçesinde Yeşildere Cumhuriyet ilköğretim okulunun sınıf öğretmeni Halil İbrahim Zehir, okulun bahçesine çizdiği sayı tablosu ile öğrencilerine matematik dersini sevdiriyor. Öğrenciler, hem oyun oynuyor hem de ders görüyor.  Yeşildere Cumhuriyet İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Halil İbrahim Zehir, okulun bahçesindeki beton zemine sayılardan oluşan tablo çizdi. Matematikte kullanılan çarpma, bölme, toplama, çıkarma gibi her işlemi, bu tablo üzerine gösteren Zehir, öğrencilerine hem oyun oynatıyor hem de ders veriyor. Öğrenciler, beden eğitimi dersindeki gibi oynayarak, matematiksel işlemleri öğreniyor. Boya ve sayı kalıplarla matematiği sevdiriyor. (İHA)

Ücra köylere atanan öğretmenler gönüllerde taht kurdu

Ağrı’nın il merkezine uzak köylerinden Kavak’a atanan genç öğretmenler Banu Nur Yavuz ile Seda Satçı, ilk görev yerlerindeki özverili çalışmalarıyla hem öğrenciler hem de vatandaşların gönlünde taht kurdu. Öğrencileriyle yakından ilgilenen Yavuz ve Satçı, boş zamanlarında, köyde okuma yazma bilmeyen kadınları evlerinde ziyaret ediyor. (AA)
Şafak Öğretmen köydeki öğrencilerine rol model oluyor

Bulgaristan sınırındaki Kırklareli Dereköy’deki okulda beş yıldır öğretmenlik yapan Şafak Olur, öğrencilerinin sevgisini kazanarak, onlara rol model oluyor. Öğrencilerini her sabah kapıda karşılayan Şafak Olur, kısa sohbetin ardından öğrencileri ile sınıfa geçerek eğitime başlıyor. Yaptırdığı birçok deney ile köy çocuklarının ufkunu açmaya çalışan Şafak öğretmen, teneffüs aralarında da öğrencileriyle okul bahçesinde voleybol, masa tenisi, futbol ve çeşitli oyunlar oynayarak herkesin takdirini topluyor. (AA)
Başarılı öğrencilerini bowling ile ödüllendirdi

Hakkari’de Türkçe öğretmeni Özlem Kurt, sınavlarda başarılı olan 6 öğrencisini bowling salonuna götürerek eğlendirdi. Hakkari 23 Nisan ilk ve Orta okulunda Türkçe öğretmenliği yapan Özlem Kurt, okulda yapılan deneme sınavlarında başarılı olan öğrencilere moral vermek için lokantaya götürüp yemek yedirdi, ardından da bowling salonuna götürdü. İlk kez bowling ile tanışan öğrenciler büyük mutluluk yaşadı. (DHA)
Siz de harika öğretmenlerinizin haberlerini paylaşın, Pembekuş yayımlasın! Haberlerinizi bahar@pembekus.com ‘a gönderin!