Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu, toplumsal duyarlılığını filmlerine de aktaran Tarık Akan, bu anlamlı kitapta sevenleriyle yeniden buluşuyor.

Ülkemizin çağdaş zamanlarından bir fırtına gibi gelip geçen bir sima… Sinemamızın ortasına düşen bir yıldız… Sonunda ülkenin en zor zamanlarında politik tercihleriyle halkının yanında yer almış, halkının çıkarları için mücadele etmiş bir aydın…

Can Yayınları, geçen yıl 16 Eylül’de 66 yaşında yitirdiğimiz Tarık Akan’ın ölümünün birinci yıl dönümünde “Tarık Akan, Ülkemin Güzel Yüzü”  kitabını okurla buluşturuyor. Kitabı yayına hazırlayan, Kıymet Coşkun. Tarık Akan dostlarının, izleyicilerinin, okurlarının ve yoldaşlarının bir vefa borcu olarak, Akan’ın yıllarca emek verdiği Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın katkılarıyla, hazırlandı.

 “Türkiye’de bir oyuncu olmanın, sanatçı olmanın gereklerinin en önemli yerlerinden bir tanesini yüklenilmesi gereken bir görev olarak üstüme almışım ben. Ülkenin laik, demokratik, çağdaş bir yapıya oturması için neler lazımsa, onlar için bir şeyler yapılması gerektiğine inanan bir kişiyim. Bunları da seçtiğim ve olmak istediğim bütün filmlerin içerisine sokmuşumdur. Çünkü benim dünya görüşüm bu. Buna inanıyorum. Başka türlü bu toplumun rahata kavuşması imkânsız diye düşünen kişilerdenim. Bunu bir görev olarak koyuyorum kendime.”