Haydi bugün sevdiğiniz birini arayın ve bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırını birlikte kutlayın!

Bugün 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü! Şu bir gerçek ki biz de her bahaneyle kahve içen bir milletiz! E ne de olsa “Bir fincanın kahvenin kırk yıl hatırı vardır!” değil mi?

Eğer sevdiklerinize vakit ayıramamaktan şikayetçiyseniz, işte size iyi bir bahane!

Haydi arayın uzun süredir görüşmeyi istediğiniz birini, ısmarlayın bol köpüklü Türk kahvelerinizi, başlasın koyu ve tatlı bir sohbet! Sohbete iyi gidecek bazı tüyolar da Pembekuş’tan 🙂

Biliyor musunuz? 

Araştırmalar, kahvenin tüm dünyaya 14’üncü yüzyıl başında Habeşistan’ın (Etiyopya’nın) Kaffa bölgesinden yayıldığını gösteriyor.

♥ Kahve 1000 yıllarında Habeşistan’da fidan boyundaki yeşil ağaçların meyvesi olarak biliniyordu. O tarihlerde kahve hamura karıştırılarak, ekmekle kullanılıyordu. Kahvenin karın doyurucu bir madde olarak ekmekle kullanılması 500 yıl kadar sürdü.

♥ Kahve, rayiha yani koku anlamına da geliyor!

Hafif kavrulmuş Türk kahvesinde 50, orta kavrulmuş kahvede 59 ve çok kavrulmuş kahvede 65 farklı tat ve koku maddesi bulunuyor!

♥ Hafif kavrulmuş kahvede ekşi, tatlı, meyvemsi özellikler bulunurken, orta kavrulmuşta kavrulmuş, baharatımsı, odunumsu, meyvemsi ve tütünümsü özellikler, çok kavrulmuşta ise kavrulmuş, acı, baharatımsı, odunumsu ve toprağımsı tat ve koku bulunuyor!

♥ Telve ile ikram edilen tek kahve Türk kahvesi!

♥ 2013 yılında Türk kahvesi kültürü ve geleneği, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’nde yer aldı!

 Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırıyor. Şekersiz kahve, kilo almayı ve mide ekşimelerini önlüyor.

Yazar Jonathan Swift’in de dediği gibi “Kahve bizi sert, usta ve felsefi yapıyor!” Peki, 7 Adımda Mükemmel Türk Kahvesi nasıl yapılır?

 1. Taze kavrulmuş, pudra inceliğinde çekilmiş Türk Kahvesi çekirdeklerini kullanın,
 2. Her porsiyon için bir tepeleme tatlı kaşığı (7-8 gr.) kahveyi, boş ve kuru olan cezvenin içine koyun.
  Not: Kahvenin köpüğünün ideal kıvamda olması ve kahvenin yeterince kabarabilmesi için porsiyon miktarına uygun boyutta cezve kullanın.
 3. Arzu edilen miktarda şeker ilave edin. Aşağıdaki ölçüleri kullanın.Sade – Hiç şeker eklemeyin
  Az şekerli – 1 küp (2-3 gr.) şeker
  Orta şekerli – 1.5 küp (3-4.5 gr.) şeker
  Tatlı / şekerli – 2 küp (4-6 gr.) şeker
 4. Her porsiyon için bir kahve fincanını oda sıcaklığında su ile doldurun ve cezveye ilave edin.
 5. Cezveyi ateşin üzerine yerleştirmeden önce malzemeyi iyice karıştırın
  (ateşin üzerine yerleştirdikten sonra kesinlikle karıştırmayın).
 6. Cezveyi düşük ayarda olan ateşin üzerine yerleştirin (ortalama 3 dakikaya denk gelecek şekilde pişirin).
 7. Eşit köpük dağılımı:
  • İlk kabarma (yaklaşık 80 derece) : Kahve köpürmeye başlayacaktır. Köpük cezveden taşmadan önce cezveyi ateşten kaldırın ve köpüğü eşit şekilde kahve fincanlarına dökün. Sonra cezveyi tekrar ateşin üzerine yerleştirin.
  • İkinci kabarma (yaklaşık 90 derece): Köpük tekrar yükselecektir. Kahve taşmadan önce cezveyi ateşten kaldırın. Bir kaç saniye kahvenin dinlenmesine izin verin. (Tercih ederseniz bu aşamayı tekrarlayabilirsiniz fakat kahveyi kaynatmamaya özen gösterin, aksi takdirde kahve acı ve sulu olacaktır).
  • İlk kabarmada olduğu gibi diğer kabarmalarda köpüğü fincanlara eşit olarak paylaştırın, böylece bütün fincanlarda eşit miktarda kahve bulunacaktır. Servise çıkacak kahvelerin yanında bir bardak su ikram edin. Kaynak: http://www.turkkahvesidernegi.org/