Kadıköy’de Ege’nin iki yakasını bir araya getiren şarkılar söylenecek. 26 Ocak Cuma akşamı Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde, Türkçe ve Rumca, Pomakça, Makedonca türkü ve şarkılar söylenecek.

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, Kadıköy’de sahne alacak. Şef Garip Mansuroğlu yönetimindeki koronun ‘Hasretin İki Yakasından Ezgiler’ adlı konseri, 26 Ocak Cuma akşamı Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Eylül 2005’te kurulan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, çalışmalarına, mübadillerin, doğdukları ata topraklarından belleklerinde getirdikleri Türkçe ve Rumca, Pomakça, Makedonca türkü ve şarkıları, Ege’nin iki yakasında iki dilde söylenen ortak şarkıları seslendiriyor. Koro, Yunanistan’ın ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde konserler veriyor.

Mübadil insanlar sergisi de gezilebilir

Konser öncesi Barış Manço Kültür Merkezi 7 Ocak’ta açılan ‘Mübadil İnsanlar’ sergisi de görülebilir. Mübadele sonrası bugünlere kadar gelen insanların öyküleri, yanlarında getirdikleri eşyaları ve portreleri sergileniyor. Etkileyici aile hikayelerinin olduğu sergi 1 Şubat’a kadar gezilebilir.