Siz de dişçilerden korkanlardan mısınız? Hiç üzülmeyin, artık yalnız değilsiniz!

Araştırmalara göre, Türkiye’de her dört kişiden biri dişçi fobisi yaşıyor. Dünya genelinde de bu oran çok benzer. Bu nedenle, küçük bir dolgu işlemi ile kurtarılabilecek bir çürük, diş hekimi korkusu yüzünden erteleniyor ve bu da ileride telafisi mümkün olmayan sağlık problemlerine yol açabiliyor. Dentofobi de denen bu korkuyu aşmanın ise, artık çok tatlı bir yolu var.

Henüz Türkiye’deki dişçilerde rastlamadık, ama ABD’de dişçi fobisini yenmek için, terapi köpekleri muayenehanede işe alınıyor. İyi eğitim alan bu terapi köpekleri, dişçide anksiyete yaşayan, korkan, depresif hastalara, tüm sempatileriyle yardımcı oluyor.

Terapi köpekleri, tedavi süreçlerinde,

Stres ve kaygıyı azaltıyor!
Agresif davranışları azaltıyor!
Tansiyonun düşürülmesini sağlıyor!
Kabul duygusunu artırıyor!
Sözlü etkileşimleri artırıyor!
Benlik saygısını artırıyor!

Bu köpekler, özellikle çocukların dişçi fobisini yenmesinde önemli rol oynuyor, vızıltılı zırıltılı gergin ortamın havasını bir anda yumuşatıyor.  New York’ta diş hekimi olan Dr. Paul Weiss, köpeği Brooke’u her gün onunla ofise getiriyor. Weiss, “Brooke, kişisel enerjisiyle ofisteki enerjiyi kesinlikle değiştiriyor” diyor. “Çalışanlara ve hastalara nüfuz eden eğlenceli ve mutlu bir enerji ortaya çıkarıyor” Brooke gibi köpekler, çocuklarla bekleme odasında etkileşim kurarak, onların korkularından kurtulmalarına yardımcı oluyor. Tedavi esnasında çocuğu rahatlatmak için, dişçi sandalyesinin yanına kıvrılıp, çocukların dikkatini tamamen kendilerine çekebiliyor. Bu sayede, hem o anki tedavi kolayca kotarılıyor hem de çocukların dişçiye yeniden gelmeleri için iyi bir sebep yaratılıyor.

ABD’de 1977 yılında oluşturulan Pet Partners (Pet Ortakları) adlı ulusal bir proje ile, bilim insanları hayvanların ortamda bulunmasının, insanların tedavi süreçlerinde çok işe yaradığı görülmüş. Kan basıncını, düşük anksiyete seviyeleri, endorfin salgılama gibi insanların genel durumunu iyileştirdikleri tespit edilmiş. Terapi köpekleri sadece dişçilerde değil, hastane, huzur evi, okul, felaket bölgelerindeki insanlara, anksiyete bozukluğu veya otizm gibi zihinsel bozuklukları olan insanlara sevgi ve rahatlık sağlıyor.

Kaynaklar:

http://www.teenvogue.com/story/therapy-dog-jojo-dentist-patients-anxiety

www.therapydogs.com