Deniz kenarında dolaşırken rastgeldiğiniz, nefes alamayan bir kuğu yavrusuna suni teneffüs yapmak hiç aklınıza gelir mi?

Kaynak: www.warriors4wildlife.org/inspirational-stories/

Ya bir karganın boynuna plastik bir boyunluk takıldığını görseniz ne yaparsınız? Peki yolunu kaybetmiş bir koala çıksa karşınıza, şaşkın ve ürkek bakışlarıyla? Hayır bir belgesel senaryosu değil bu anlattıklarımız. Yalnızca insanlara değil, hayvanlara da acil yardım gereken pek çok zaman olmuyor mu?

“Vahşi Doğa İçin Savaş: Kurtar, İyileştir, Salıver!” sloganıyla işe koyulan Warriors 4 Wildlife (Vahşi Doğa İçin Savaşanlar) adındaki Avustralya kökenli kar amacı gütmeyen kuruluşun var oluş nedeni işte tam da bu! Hayvanlar için acil sağlık servisi vermek onların işi. Nasıl mı? Avustralya’nın vahşi doğasında yaralanmış, öksüz kalmış hayvanları kurtarıyorlar, iyileştiriyorlar ve tekrar salıveriyorlar. Deneyimli bir ekip, sahadaki gönüllü ya da rastgele kurtarıcılara yapılması gerekenleri en hızlı şekilde aktarıyor. Tüm bu işbirliği sonucunda, zor durumdaki pek çok hayvan yeniden hayata dönüyor. Ortaya birbirinden tatlı umut verici öyküler çıkıyor.

Bebek kuğuyu hayata döndüren öpücük

15 yaşındaki Joshy Martin, balık avlama sahasında bir bebek kuğunun (Clokey) ağlara takıldığını, suyun içinde hareketsiz olduğunu fark ediyor ve hemen Warriors 4 Wildlife (W4W) ekibini arıyor. Ekip, Joshy’ye Clokey’i kucağına alıp ısıtmasını ve ağızdan ağıza resüssitasyon yani suni teneffüs yapmasını, kalbini canlandırmak için göğsünü sürekli olarak ovuşturmasını öneriyor. Joshy, söylenenleri yerine getiriyor. W4W’ün veteriner ekibine ulaşmak için yola çıktığında bebek kuğunun kalbi Joshy’nin kucağında yeniden atmaya başlıyor. Küçük kuğu veterinere ulaşınca, hemen sıvı oksijen ve gerekli ilaçlar veriliyor ve kısa sürede iyileşiyor. Joshy ise, genç yaşında bir hayatı kurtarmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşamı boyunca unutamayacak.

Kaynak: www.warriors4wildlife.org