İllüstratör Diane Özdamar, sıçanların negatif imajını düzeltebilmek için, yıllarca onları en sevimli halleriyle fotoğrafladı.  Ve ortaya gerçekten çok tatlı bir sonuç çıktı.

Evlat edindiği evcil sıçanları, küçük aksesuarlarla süsleyen ve onları fotoğraflayan Diane, sıçanlara şu methiyeleri düzüyor:

“Sıçanlar kesinlikle kirli, pis küçük canavarlar olmaktan oldukça uzak. Sıçanlar gayet zeki sosyal varlıklar… Birbirleriyle ve sevdikleri insanlarla iletişim kurmayı çok seviyorlar. Çok arkadaş canlısı, samimi, akıllı, eğlenceli, oyuncu ve kucaklanmayı çok seviyorlar. Üstelik oldukça temizler. Pek çok sıçan sahibi, onları küçük köpeklere tercih ediyor.”

 

Diane çekim sürecinde kullandığı küçük aksesuarları (şapka hariç) kendisinin tasarladığını anlatıyor. Sıçanların bu aksesuarlarla hiç rahatsız olmadıklarını, gayet sosyal bir şekilde oyunculuklarını sergilediklerini de belirtiyor. Çekimler sırasında hiçbir hayvanın zarar görmediğinin de özellikle altını çiziyor.

Sıçanları evlat edinmek isterseniz, aynı cinsiyette en az iki sıçan kabul etmeniz şart! Çünkü, sıçanların mutlaka kendi türlerinden bir arkadaşı olması gerekiyor. Unutmayın, onlar sosyal varlıklar!

Tüm bu resimlerden ve bilgiden sonra, kaç kişi sıçan evlat edinmek istiyor, bizimle paylaşın!

Pembekuş’tan aktarması, karar ise size kalmış 🙂

 

 

 

 

Daha fazla bilgi: dianeozdamar.myportfolio.com