Yeşil papağanlar acaba şehirde ne arıyor?

Ege Üniversitesi Kampüsü ve Rektörlük Bahçesi’nin kışa inat, her şeye rağmen meskenlerini terk etmeyen, anlamlı ve coşkulu bir yaşam için mevsimleri aşka çağıran aktörleri var.

Sert rüzgârdan ve soğuktan etkilenmeyen, doğanın renkleri, yaşam denilen senaryonun vazgeçilmez aktörleri olan bu kuşlar Ege’ye ayrı bir güzellik katıyor. Çoğu zaman insanlar farkında bile değil onların. Büyülü ve sanılandan çok daha renkli bir dünyaları var. Bir yaşam savaşı veriyorlar; açlıkla, soğukla, doğal düşmanlarıyla. Ege Üniversitesi’nde hayata renk veren kuşlardan çokça görmek mümkün. Soğuğa rağmen insanların içini ısıtan bu kuşlardan en renkli olanı ise yeşil papağanlar. Ortama 40 santimetre boyunda, yeşil rengi, uzun kuyruğu, kırmızı gagası, bazılarının boynunda
bulunan siyah halkaları ile papağanlar, uçarken çıkardıkları yüksek çığlıkları ile kampüste dikkat çekiyorlar.


Çevre bilincini geliştirmeye yönelik örnek uygulamaları, enerji, atık ve ulaşım politikaları ve yeşil kampüsler oluşturma konusundaki yatırımlarıyla Ege Üniversitesi, kuşların şehirde sığındıkları çok az bulunan ayrıcalıklı yerleşimlerden birisi. Yeşil papağanlar, Ege Üniversitesi Kampüsü’nde ve Rektörlüğü Bahçesinde ki ağaçlarda daha rahat yuva kurabilmeleri için uygun ortam buluyorlar. Bünyesinde Tabiat Tarihi Müzesi, Botanik Bahçesi, Böcek Müzesi, Zooloji Koleksiyonu ve Su Ürünleri Müzesi bulunduran Ege Üniversitesi, oluşturduğu habitatlarla farkındalık yaratıyor.