Amerikan Psikoloji Birliği (APA)’nin yayımladığı araştırmaya göre, mutlu bir eşe sahip olmak, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerin daha sağlıklı olmalarını sağlıyor.

Orta yaşlı 1981 heteroseksüel Amerikan arasında yapılan “Mutlu Sen, Sağlıklı Ben?” adlı araştırmada, mutlu eşlerin sahip olduğu insanların zamanla daha iyi sağlıklı olduklarını keşfettiler. APA’nın yayımladığı Health Psychology (Sağlık Psikolojisi) dergisinde yer alan çalışmaya göre, sağlıklı olmanın kişinin kendi mutluluğunun üzerinde ve ötesinde bir şey olduğu belirlendi.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan ve araştırmanın baş araştırmacısı William Chopik, “Bu bulgu, mutluluk ile sağlık arasındaki ilişki hakkındaki varsayımları önemli ölçüde genişleterek benzersiz bir sosyal bağ öne sürüyor” dedi. “Sadece mutlu bir eşe sahip olmak, en az kişinin kendisini mutlu etme çabası kadar sağlık kalitesini artırıyor.”

Önceki araştırmalar, mutlu insanların genellikle sağlıklı insanlar olduklarını gösteriyor ancak Prof. Chopik, kişilerarası ilişkilerin sağlık etkilerini keşfederek, bu araştırmayı bir adım daha ileri götürmek istiyor. Prof. Chopik, mutlu bir eşe sahip olmanın, kendi mutluluğundan bağımsız olarak bir kişinin sağlığını geliştirmesine neden olabilecek olası etkenleri olduğunu söylüyor.

Mutlu eşler,

kendi stres etkenlerini hissettirmeden daha fazla sosyal destek sağlıyor, koruyucu oluyor,

düzenli uyku, besleyici yemekler yeme, egzersiz gibi aktivitelerde bulunarak, sağlıklı yaşamı teşvik ediyor.

 

 

 

“Mutlu bir hayat arkadaşı olmak, bariz bir biçimde mutlu olmasa bile bir kişinin yaşamını kolaylaştırmalıdır” diyor Prof. Chopik ve ekliyor:

“Eşinin kendi bireysel koşullarından memnun olduğunu bilmek, kişinin içki içme ya da uyuşturucu gibi kendine zarar verici durumlara başvurma ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve genelde sağlığa faydası olan yollarla memnuniyet sağlayabilir.”

Çalışmada, 50 ila 94 yaş arasındaki çiftlerin, altı yıllık bir dönemde mutluluk, kendine güvenen sağlık ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere anket bilgilerini incelenmiş. Araştırma sonucunda kocalar ve eşler arasında fark bulunamadı. Araştırmaya katılanların yüzde 84’ü  beyaz, yüzde 8’i Afrikalı-Amerikalı, yüzde 6’sı da Hispanik.

Katılımcılar, eşlerinin sağlığıyla ilgili endişeleri olduğu kadar fiziksel bozukluk, kronik hastalıklar ve fiziksel aktivite seviyeleri de dahil olmak üzere, sağlıklarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Katılımcılar kendi mutluluklarını ve yaşam memnuniyetlerini değerlendirdiler.

 

 

Kaynak: www.apa.org/news/press/releases/2016/09/happy-spouse.aspx