İtalyan heykeltraş Daniela Forti, cam füzyon tekniğini kullanarak, deniz canlılarını bambaşka bir bakış açısıyla aydınlatma nesnesine dönüştürüyor.

Camdan pek çok nesne günlük hayatlarımızın bir parçası… Deniz anaları ise korkulu rüyamız… Ancak İtalyan heykeltraş Daniela Forti’nin cam füzyon tekniği ile hazırladığı “Deniz Anası” sergisi, günlük yaşantımıza yepyeni bir anlayış getiriyor ve deniz analarına hayran olmamızı sağlıyor.

1960 yılında Roma’da doğan ve Roma Sanat Okulu’ndan Mimarlık ve Tasarım bölümünden mezun olan Forti, meşhur cam sanat stüdyosu Forme’da pratik kazandı. Forti, camın kendi akışkanlığını ve sıcaklığını, doğal halindeki camın sert ve sert şeffaflığına bağlayan farklı bir süreç içinde yaratıcılığını ortaya koymayı başararak, özel bir etkileyici ustalık geliştirdi. Bu tekniği ile Dale Chihuly, Toots Zynsky ve Cuny Jutta gibi ünlü uluslararası cam sanatçılarının hemen ilgisini çekti.

Forti, son sergisi “Deniz Anası”nda, deniz analarını aydınlatma nesnelerine dönüştürdü.  Yeni bir dizi sanat eseri ve heykelin yer aldığı “çok boyutlu çağdaş sanat” olarak adlandırılan, kendi özel icadı sürecini doğuran, inatçı ve uzun bir çalışmanın ardından, tamamen yenilikçi ve benzersiz olan füzyon tekniğini benimsedi. Daniela Forti’nin Deniz Anası sergisi, hem İtalya’da hem de yurtdışında dikkate değer yorumlar aldı ve büyük takdir buldu.