Berlin’deki en büyük gençlik festivali Young Euro Classic Music Festivali’ne konuk olacak Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası,  bu konseriyle bir ilki gerçekleştirecek. İlk kez Türkiye’den bir orkestrayı canlı yayınla dünya izleyecek.

Türkiye’nin müzikte umut ve ilham veren projesi Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (Cem Mansur, 2007 yılında kurduğu Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nı, profesyonel bir yönetime kavuşturma ve kurumsallaştırma amacıyla, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası adıyla yeniden yapılandırdı), her yıl ülkenin tüm konservatuarlarından seçilen 100 genç müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor.

Gençleri sanata teşvik etmek amacıyla 2007 yılında, türünün ülkedeki ilk örneği olarak Cem Mansur tarafından kurulan ve 16-22 yaşları arasındaki müzisyenlerden oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), her yaz, alanlarındaki en iyi eğitmenlerin yönetiminde üç haftalık bir hazırlık dönemi sonrasında Türkiye ve yurtdışında bir dizi konser veriyor.

Bu yaz da Sabancı Üniversitesi’ndeki üç haftalık yoğun kamp döneminin ardından hafızalara kazınan bir konsere imza atan TUGFO, 28 Ağustos’tan itibaren Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya’da önemli festivallerde sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

Önce Berlin’deki en büyük gençlik festivali Young Euro Classic Music Festivali’ne konuk olacak TUGFO,  bu konseriyle bir ilki gerçekleştirecek. İlk defa Türkiye’den bir orkestrayı canlı yayınla dünyanın izleyeceği konser, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV’nin internet kanalından canlı yayınlanacak.

TUGFO, Sabancı Vakfı tarafından destekleniyor. Vakıf, Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye verdiği destekle, genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunarken, onları destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor.

TUGFO 2017 Yılı Turne Programı

28 Ağustos 2017 Young Euro Classic Festivali Konseri, Almanya
30 Ağustos 2017 Kromeriz Konseri, Çek Cumhuriyeti
31 Ağustos 2017 Litomerice Konseri, Çek Cumhuriyeti
1 Eylül 2017 Prag Konseri, Çek Cumhuriyeti
3 Eylül 2017 Verona Konseri, İtalya
4 Eylül 2017 Venedik Konseri, İtalya
6 Eylül 2017 Imola Konseri, İtalya

www.sabancivakfi.org