Radyo programcısı – yazar Melda Gönden, klasik müziğin kurucusu olarak bilinen Glinka ve Rus Beşleri’nin yaşamlarını farklı bir üslupla yeni kitabında konu alıyor.

‘Rusya’nın Sesi’ isimli devlet radyosu için Rus klasik müziği programları yapan, Rusya Gündem dergisine aynı konuda makaleler yazan Melda Gönden’in çocuklar ve gençler için hazırladığı bu kitapta Rus klasik müziğinin kurucusu olarak bilinen Glinka’nın ve Rus Beşleri’nin yaşamları, konservatuvar öğrencileri Ela, Bartu, Maya, Ege, Ece ve Deste’nin dilinden okuyucuya aktarılıyor. Klasik müziğe merak duyan genç okurlara Türkiye’de çok bilinmeyen bir dünyanın kapıları açılıyor.

Türkiye’de klasik müziğin yeterince algılanmadığına dikkat çeken Gönden, her müziğin ayrı bir hikayesi ve insanı etkileyen modelleri olduğuna vurgu yapıyor. Gönden, çocukların ve gençlerin duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimine büyük katkısı olan müziğin küçük yaşlarda sevdirilmesinin önemine vurgu yapıyor. Klasik müziğin daha yumuşak ve eğlenceli bir dille yazıldığında başta gençler olmak üzere herkes tarafından daha keyifli ve ilgi çekici bulunacağına inanan Gönden, böylece klasik müziğin Türkiye’de daha geniş kitlelere ulaşabileceğini savunuyor.

Rusya’da geçirdiği yıllarda Batı klasiklerine göre Rus müziğinin daha geri planda kaldığını gözlemleyen Gönden, Rus klasiklerinin anlaşılması ve sevilmesi amacıyla kaleme aldığı kitabında, müzikseverlerin Rus klasik müziği hakkında genel bilgilere daha kolay bir dille ulaşmasını hedefliyor. Rimski Korsakov’un Yaban Arısı-Glinka ve Rus Beşleri adlı eserini, derin ezgilerin bulunduğu Rus klasikleri için sadece bir giriş bölümü olarak tanımlayan Gönden’in kitabı Pan Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Eser Adı: Rimski-Korsakov’un Yaban Arısı – Glinka ve Rus Beşleri 
Yazan: Melda Gönden
Resimleyen: M. Sinan Gürsel
Yayınevi: Pan Yayıncılık
Türü:  Müzik
“Öğretmen dirseklerini pencerenin pervazına dayamış, bahçede şakalaşıp gülüşen gençleri izliyordu. Zaman ne de çabuk geçiyordu. Daha dün aynı bahçede arkadaşları ile çimenlere oturup müzik yapan kendisi değil miydi? Bir bahçedeki gençlere, bir de kendine baktı.
Konservatuvara girmeyi ne kadar çok istediğini hatırladı. Okula ilk geldiği gün yaşadığı heyecan ve mutluluğu iliklerinde hissetti. Sonraki yıllarda bu mutluluk hiç eksilmemiş, aksine daha da artmıştı.”Arka kapaktan