Dile kolay tam 3 bin 997 kitap! Atatürk’ün altını çizdiği satırlar ve düştüğü notlar, O’nun bugüne kadar görmediğimiz yönlerini anlamamızı ve düşünce dünyasına girmemizi sağlıyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün idealleri ve ruh hali bu kitapların satır aralarında… Tarihin en büyük devlet adamlarından Mustafa Kemal Atatürk’ün, askerlik yıllarında, cephelerde, yolculuklarında ve Cumhuriyetimizin kuruluş çalışmalarını sürdürdüğü senelerde okuduğu kitapların reprodüksiyonlarından oluşan seçkin koleksiyon Maltepe Park’ta, 29 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında İstanbullular ile buluşuyor.

3 bin 997 kitabın, bin 741’i Çankaya Köşkü’nde, iki bin 151’i Anıtkabir Müzesi’nde, 102’si İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nde ve 3’ü Samsun Gazi İl Halk Kütüphanesi’nde bulunuyor. Büyük kısmı Osmanlıca, Fransızca ve Almanca olan bu kitaplarda Mustafa Kemal’i daha iyi tanımamıza olanak sağlıyor.

Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun özel arşivini paylaşan oğlu Mustafa Kemal Ulusu da “Atatürk’ün Yanı Başında” kitabının imza günü ve sinevizyon gösterisi için 29 Ekim Pazar günü, saat 15.00 – 17.00 arasında Maltepe Park’ta olacak.