Sanat tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Zerrin İren Boynudelik’in yazdığı kitapta, Rönesans ve Barok resim örnekleri üzerinden Yunan ve Roma mitolojisinin resmedilmeye değer bulunmuş en ünlü konuları ele alınıyor.


İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Sanat – Estetik dizisine yeni eklediği “Bu Resim Ne Anlatıyor? Mitoloji” isimli eseri okurla buluşturdu. Avrupa resim tarihi kitabı olarak kurgulanan eserde, Yunan ve Roma mitolojisini konu edinen Rönesans ve Barok resim örneklerinin gizleri ortaya konuyor. “Bu Resim Ne Anlatıyor?” serisinin ikinci kitabı “Bu resim ne anlatıyor? Mitoloji”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Kitap, Yunan kültürüyle ilgili en önemli kaynaklardan biri olan mitolojik öyküler bağlamında, en bilinenlerden daha kenarda kalmış olanlara kadar bir dizi imgeyi ve gizli ayrıntıları çözümlemeyi, ayrıntılarda gizli olanları bulmayı amaçlıyor.

Sanat tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Zerrin İren Boynudelik’in yazdığı kitapta, Rönesans ve Barok resim örnekleri üzerinden Yunan ve Roma mitolojisinin resmedilmeye değer bulunmuş en ünlü konuları ele alınıyor. Kitap, çeşitli dönem ve üsluplara dair görsel malzemelerle karşılaşıldığında onlarla daha yakın ve eğlenceli bir ilişki kurabilmek üzere bir giriş niteliği taşıyor. Serinin özelliği olarak, bu kitapta da mitolojiye dair en çok resmedilmeye değer bulunmuş öyküler seçilerek, bunların betimlendiği bir örnek üzerinden üslup, dönem ve sanatçı bilgileri veriliyor.