Suriyeli çağdaş sanatçılara ait Yakın Bir Yer Kelimat Koleksiyonu’ndan Suriye Çağdaş Resim Sanatı sergisi 12 Ekim’de İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat’ta açılıyor.

Mohammad Zaza canvas çalışması

Suriye, kapı komşumuz! Daha düne kadar vatan toprağıydı o diyarlarda yaşayan Suriyeliler için. Şimdi ise, bir kaçış planı, bir bilinmeyen, derin bir yara! Savaşın ortasında kalan yalnızca insan değil! Geçmiş ve kültür de mahsur kaldı o topraklarda, elbette gelecek de! Elimizden tek gelen ise, Suriye’yi ve Suriyelileri hoşgörüyle anlamak… Ve bu anlayışa yine sanat ortaklık yapıyor.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat’ta yer alacak olan Yakın Bir Yer sergisinde trajedi, şiddet ve yıkımın yanı sıra aşkın, güzelliğin ve umudun ele alındığı resimler ile karakterize ediliyor. Bu anlamda sergi, savaşla sarsılan bu ülkedeki resim sanatının farklı birçok yüzünü ciddi olarak yorumluyor ve Suriye çağdaş resim sanatının zengin dünyasına dair bir kesit sunuyor.

İman Hasbani canvas çalışması

Akrem Zave, Alaa Sharabi, Hani Mazhar, Ibrahim Brimo, Imam Hasbani, Sbhan Adam, Mohammad Zaza, Ruba Khwes, Zain Alahmad, Ibrahim Alhasoun, Khayyam Zedan, Rouba Hamzeh, Tammam Azam isimlerinin yer alacağı sergi de çağdaş suriye sanat eserlerini sergilemenin yanı sıra Suriye Kültür mirasını, tarihini ve kültürlerini keşfetme fırsatı sunuyor.

1990’lı yılların başında kurulan Kelimat Koleksiyonu Ortadoğulu sanatçılara ait 2 bin 500’den fazla eseri kapsıyor. Koleksiyon daha çok, resim sanatına odaklanmakla beraber,  farklı disiplinden sanatçılara da yer veriyor.

Plato Sanat daimi küratörü Marcus Graf tarafından hazırlanan sergi, 24 Aralık 2017’ye kadar ziyaret edilebilir.

Khayyam Zedan

Zain Alahmad