Sahnede yedinci yılını kutlayan, sınırları zorlamayı hep seven Tiyatro Kalemi tiyatro topluluğu, bu sezon iki dikkat çekici oyunla izleyiciyle buluşuyor.

2010 yılında kurulan ve yedi yılda pek çok başarılı projeye imza atan, alternatif tiyatro topluluğu Tiyatro Kalemi, bu sezon da iki yeni heyecanlı oyunla izleyici karşısında. Kamer Yıldız Ok’un 2010 yılında İstanbul’da yazıp yönettiği ‘Kıpti’ oyununu, bu kez kara bir müzikal olarak yeniden kaleme aldığı  ‘Kıpti Kumpanya’ adıyla İzmir’de sergilemeye hazırlanıyor.

Yazarın, “…onlar yok sayılmaya devam edildikçe, yolculukları da devam etti karakterlerin, hem de çoğalarak…” sözleriyle ifade ettiği oyunun ana teması vatansızlık üzerine kurulu… Oyunun tanıtımı oldukça merak uyandırıyor: Kıpti Kumpanya, “Her yerde misafir olanların hikâyesi…Bir ağaç, bir nehir, bir şehir, bir nota gibi hiç kimseye ve hiç bir yere ait olmayan vatansızların hikâyesi; gümbür gümbür… hüngür hüngür… şiddetli… aşklı… kadınsı… sövgüsü bol… övgüsü yok… erkeksi… müstehcen… sözsüz… söylemli… kinayeli…Her yerin ve hiçbir yerin hikâyesini anlatan vatansız bir kumpanya…”

Ritim ve dansın ana anlatım aracı olarak kullanılacağı performatif oyun, 29 Kasım Çarşamba akşamı, tiyatro dünyasının genç yaşta kaybettiği dahi çocuğu Alaittin Eraslan anısına düzenlenen 2’inci Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri kapsamında İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde izlenebilir.

Ötekinin hayatına imrenen kadınların hikayesi

Film ve tiyatro kategorisinde bol ödüllü olan Tiyatro Kalemi’nin  diğer oyunu ise, kara komedi türündeki ‘Bazı Kadınlar’, 24 Kasım Cuma akşamı İzmir Karşıyaka Boyoz Akademi’de sahnelecek. Kamer Yıldız Ok’un yazıp, Çetin Ok’un yönettiği ‘Bazı Kadınlar’, “Pencerede gördüğü ötekinin hayatına imrenerek kendi hayatının penceresinden bakmayı unutan bazı kadınların hikayesi”ni aktarıyor. Karşı pencerelerden birbirlerini izleyen biri ressam, biri CEO, biri ev kadını üç ayrı kadının hikâyesinin anlatıldığı bir kara komedi. Kamer Yıldız Ok’un yazdığı, Çetin Ok’un yönettiği oyun, 24 Kasım Cuma günü, Karşıyaka Boyoz Akademi Sanat Merkezi’nde, Saat 20.30’da izleyici ile buluşacak.

Biletler, Biletix‘ten temin edilebilir.

Tiyatro Kalemi Hakkında

Tiyatro Kalemi tiyatro topluluğu, 2010 yılında kuruldu. Topluluk, sahne sanatları ve kısa film üretimlerini 2015 senesine dek İstanbul’da sergiledi. 2016 senesinden itibaren Kamer Yıldız Ok ve Çetin Ok ortaklığında, çalışmalarını İzmir merkezli bir ekip olarak yürütmeye başladı. Yeni üretimlerini seyirciyle buluşturmak için provalı gün ve gecelere devam ediyor. Ayrıntılar: tiyatrokalemi.com‘da