‘Personas Kuartet’: Varoluşsal bir sorgulama


Oyuncu İlknur Güneş’in yazıp yönettiği ilki ‘Sesler’ oyunu olan üçlemenin ikinci oyunu ‘Personas Kuartet’, modern dünyada bireylerin kendilerini, hayatı ve düzeni sorgulamalarını kadın bakış açısıyla anlatıyor.

Uyumsuz Tiyatro ekibi, Personas Kuartet oyunuyla bu sezon kısa zamanda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Artık insanların ilişkilerinde duygularını dizginlemesi ve bireylerin birbirinden korkar hale gelmeleri üzerine kurulmuş bir oyun Personas Kuartet. Oyuncu ve yazar İlknur Güneş’ in bakış açısından toplumsal olarak bireyi ve kadını inceliyor, susan insanın içinde birikmiş insani duyguları tartışıyor. Kadınların hayata bakışı üzerinden mutsuz ve yalnız insanı ve dönemin güncel konularını ve kavramlarını ele alıyor.

‘Personas Kuartet’ oyunu, farklı statüden ve farklı bakış açılarına sahip iki kadının tüm kadın ve erkekleri temsil eden sohbeti… Bu sohbet, çağımız insanın içine sıkışıp kaldığı toplumsal roller, statüler, ekonomik, ahlaki ve psikolojik kavramlar üzerine şekilleniyor.

“Modern insanın arketipleri ve personaları”

İki kadın da sahnede sürekli kendilerini ifade etmeye kanıtlamaya ve sadece iyi yönlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Günümüzde bireylerin iletişimsizliği, duygularını ifade edememeleri, kendilerini iyileştirme çabaları, yakınlaşma korkuları ve sadece gösterdikleri ya da onlardan beklenen bireyler gibi olmaya çalışmaları anlatılıyor. Kadınların yanı başında bulunan idleri ise, onların gerçekten ne hissettiklerini, ne düşündüklerini ve gerçek davranışlarını oynuyor ve modern insanın arketiplerini ve personalarını açığa çıkarıyor.

Oyunda Eve ve Angela karakterleri sanki yüzyıllar sonra karşılaşmış gibi sohbet eden ilk kadın simgeleri… Bütün kadınları ve varoluştan beri süregelen kavramları simgeliyorlar. Kocaları Damon ve Adam da onların uzantıları. Kadınların iç seslerini oynayan ‘E’ ve ‘A’, söylediğimiz her şey sanki…

Misafircilik oyununa kapılıp gitmek…

Oyunda en dikkat çeken şeylerden biri de, kapılıp gittiğiniz bir misafircilik oyununun stilize hareketlerle oynanması, ki bu da toplumsal jestlerin, klişe davranışların ve kendi olamayan, öğretilmiş davranışın esiri bireyleri simgeliyor. Özellikle kadın olmanın belli klişe pozlara sıkışmış halleri, en klişe davranışlarla hareket eden güzel, düşünmeyen ve uyumlu yaratıklar diye kendileri ile dalga geçen kadınların kendilerine dayatılana karşı gelmesi oyunda oldukça dikkat çekici bir üslupla aktarılıyor.

Oyuncu, Yazar ve Yönetmen İlknur Güneş, insanın kendini iyi ve eksiksiz gösterme çabasına absürt öğelerle beslediği bir bakış açısı sunuyor.

Aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturan İlknur Güneş, bireylerin statü farkları ve kendilerini iyi ve eksiksiz gösterme çabalarına çok eleştirel bir bakış açısı sunuyor. İlknur Güneş’in hareket tasarımından oluşan rejisi ve Utku Demirkaya’nın birebir aynı dildeki koreografileri uyum içinde… Oyuncuların her birinin farklı özellikleri de, izlerken göze hemen çarpıyor. Son olarak Personas Kuartet varoluşsal bir sorgulama ve absürt öğeleriyle, hem çok hüzünlü hem de çok komik bir oyun.

İzlemenizi tavsiye ederim.

Yazan/ Yöneten: İlknur Güneş
Oyuncular: Ayten Bahar, Ebru Kaymakçı, Eylem Abalıoğlu, Zeynep Bartın
Koreografi: Utku Demirkaya
Hareket Tasarımı: İlknur Güneş
Kostüm Tasarımı: Yusuf Unay
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Müzik Düzenleme: Ertan Özkan
Fotoğraf: Sidar İnan Erçelik, Taner Atilla Berk, Yiğit Aksu, Fırat Özmüş
Işık Uygulama: Yılmaz Gökgöz, Eyüp Çelik
Afiş Tasarımı: İrem Çağla Yıldırım
Asistanlar: Seher Özkan , Cemre Er, Emel Gizem Selvi
(2019 ‘da İlknur Güneş’in yönettiği ‘Sesler’ oyunu Üstün Akmen tiyatro ödüllerinde yılın yazarı, yılın oyunu ve yılın sahne tasarımı dallarında aday olarak gösterildi, sahne tasarımı dalında ödül aldı ve Ekin Yazın Dostları tiyatro ödülleri tarafından ‘Yılın Oyunu’ ödülüne layık görüldü.)

PERSONAS KUARTET @uyumsuztiyatro Oyun Takvimi
🔷 23 Aralık Pazartesi Kadıköy Emek Sahnesi 20.30
🔷 5 Ocak Pazar Beşiktaş Teras Sahne 19.00 Biletler tiyatrolar.com.tr
🔷 12 Ocak Pazar Beşiktaş Teras Sahne 19.00 Biletler tiyatrolar.com.tr
🔷 14 Ocak Salı Koma Sahnesi 20.30 Biletler Biletix.com
🔷 3 Şubat Bursa Nazım Hikmet Kültür Merkezi 20.30 Biletler Biletix.com
🔷 4 Şubat Koma Sahnesi 20.30 Biletler Biletix.com
🔷16 Şubat Pazar Tiyatro Teras 19.00 , Biletler tiyatrolar.com.tr

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Personas Kuartet’: Varoluşsal bir sorgulama

Log in!

Pembekuş topluluğuna katılın!

Captcha!

Reset Password

Back to
Log in!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format