Birbirinden renkli üç kadın, Ayten Bahar, Ebru Kaymakcı, İrem Çağla Seyidoğlu… Yaşam enerjinizi artırmak için TriArtİst’in kurucusu bu ekiple mutlaka tanışmalısınız!

Röportaj: Bahar Öztop Boranalp

Üç farklı ve rengarenk kadın… Ayten Bahar, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar  Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı, Ebru Kaymakcı Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk  Ana Sanat Dalı,  İrem Çağla Seyidoğlu da Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Ana bilim Dalı mezunu. Hal böyle olunca, üç girişimci kadın, deneyimlerini TriArtİst ekseninde birleştirdi. TriArtİst oluşumunda Ayten, Ebru ve İrem, görsel ve sahne sanatlarının birbirinden yararlandığı, katılımcıların aktif olarak yer aldığı performatif çalışmalar tasarlıyor ve uyguluyor. Ortaya o kadar eğlenceli ve yaratıcı işler çıkarıyorlar ki,  atölyelere katılan çocuk, genç, yetişkin herkesin mutluluğu gözlerinden okunuyor. Ataşehir Düşler Akademisi’nde düzenlenen atölyelerin isimleri de içerikleri kadar eğlenceli ve neşeli: TeknoHuman Sahnede (Robot tasarımı atölyesi), Arkadaşım Cırt Cırt (Bez kukla tasarımı atölyesi), İkonik Afişler (Afiş tasarım ve drama atölyesi), Heyecanlı Kumaşlar Sabırsız Kartonlar…

Gelin hikayenin gerisini onlardan dinleyelim:

Bahar: Merhabalar! Karşımda sürekli gülen, rengarenk üç kadın var. TriArtİst’te nasıl bir araya geldiniz?

TriArtİst: TriArtİst, resim ve dramanın iç içe olduğu performatif (edimsel) atölyeler düzenleyen üç kişilik bir sanat ekibi. Drama ve resim birbirine çok yakışan iki sanat dalı.  Biz bu branşları birleştirmenin hem bizim için hem de katılımcılarımız için çok keyifli olacağını düşündük ve TriArtİst adında bir sanat ekibi kurmaya karar verdik.

Bahar: Sizi sürekli gülerken görüyoruz. Bu enerjiyi nereden ve nasıl sağlıyorsunuz? 🙂

TriArtİst: Bizler kabiliyetli olduğumuz alanları bulmuş şanslı üç sanat eğitimcisiyiz. Bu yüzden mutluyuz ve gülüyoruz. Gülmek önemlidir. Gülmek bulaşıcıdır. ☺

Bahar: TriArtİst’in yola çıkış amacı ve mottosu nedir? Ne tür atölyeler düzenliyorsunuz?

TriArtİst: Gerekli ortam, mekan, zaman, imkan bulunursa herkes yaratıcıdır. Biz bunu düşünen bir ekibiz. Yaratıcılığı tetikleyecek, kişilerin ilgi alanlarını keşfedecekleri ortamlar hazırlıyoruz. Özellikle küçük yaşlarda kabiliyetli olduğunuz alanı bulursanız, bu beraberinde başarıyı da getirir. Keyifli ve başarılı bir hayat 🙂

Bahar: Odağınızda kimler var?

TriArtİst: Tüm yaş grupları odağımızda. Yetişkinler de, çocuklar da…

Bahar: Sömestr kampının içeriğinden, hedef kitlesinden ve hedeflenen kazanımlarından bahsedebilir misiniz?

TriArtİst: Sömestr kampımız çocuklara yönelik bir sanat kampı. Tabii ki yine resim ve dramanın iç içe olduğu atölyelerimizi yürüteceğiz. Sanat kampımıza sabah, öğlen ve tam gün olarak katılım sağlanabilecek. Her atölyemizin kendine ait kazanımları var,  ama bizim önemli kazanımlarımızdan biri, katılımcılarımızın hem grup içerisinde kendilerini var edebilmeleri, grubun bir parçası olabilmeleri, hem de bireysel olarak var olabilmeleri…

Bahar: Birbirinden ilginç ve yaratıcı atölyeler düzenliyorsunuz. Fikirler için nereden ilham alıyorsunuz? Örneğin “Heyecanlı Kumaşlar, Sabırsız Kartonlar” atölyesi çok eğlenceli bir fikir… Bu atölyede neler yaratılıyor?

TriArtİst: Öncelikle fikirlerimiz çok özgün, bunu söylemeden geçemeyeceğiz. Konularımız belirlendikten sonra kazanımlarımıza göre, hangi malzemelerle neler yapabiliriz diye bir beyin fırtınası yapıyoruz. Sonrasında ortaya çıkanlar da belli zaten ☺ ‘Heyecanlı Kumaşlar Sabırsız Kartonlar’ atölyemizde, aslında prova mankeninden ilham aldık. Katılımcılarımızın gerçek bir tasarımcı edasıyla gerçekçi bir çalışma ortamında kostümlerini tasarlamalarını istedik. Kraft kağıdından mankenlerimizi hazırladıktan sonra kaidelere geçirdik. Katılımcılarımız genellikle çocuklardan oluşuyordu. Müthiş keyif verici bir atölyeydi hepimiz için.

Bahar: Başka hangi atölyeleriniz var? Hedef kitlesi kimler bu atölyelerin?

TriArtİst: Atölyelerimiz çok çeşitli. Sanatın her alanından yararlanmaya çalıştık. Heykel, rölyef, resim, afiş, ürün tasarım ve tabii ki olmazsa olmazımız drama.

Bahar: Yaratıcılık üzerine odaklanıyorsunuz. Yaratıcılığı siz nasıl tanımlıyorsunuz? Yaratıcılık içgüdüsel mi sizce?

TriArtİst: Yaratıcılık, karşılaşılan problemlere yeni yollar, çözümler, fikirler var etmek ve bunu günlük hayatınızda kullanabilme becerisidir. Gerekli ortam, mekan, zaman, imkan bulunursa herkes yaratıcıdır evet.

Bahar: Çocukların yaratıcılıkları sonsuz, yetişkinlerinki ne durumda? Gözlemlerinizi aktarır mısınız? Çalışmalarla nasıl evriliyor bu yaratıcılık?

TriArtİst: Yetişkinler de  yaratıcıdır. Ama yetişkinlerin estetik kaygısı, çevre baskısı, nasıl görünüyorum, nasıl görünüyor gibi içlerinde sürekli konuşan ve hiç susmayan iç sesleri, bazen onları yanlış yönlendirebiliyor. Oysa, estetik kaygısı olmayan çocukların gelişi güzel yaptıkları çalışmalar bile bazen bir yetişkine göre çok daha yaratıcı ve estetik durabiliyor.

Bahar: Sanatın dönüştürücü gücü, çocuk gelişimine ve yetişkinlere nasıl katkı sağlıyor?

TriArtİst: Sanat sadece yetenek için değil, çocukların kişilik eğitimleri ve gelişimleri için de gereklidir. Bizim atölyelerimiz de tam da bu bağlamda çok gerekli çünkü, çocuklar atölyelerimizde kendi deneyimlerini kullanıyorlar. Yaşayarak ve sanat yolu ile öğreniyorlar.  Katılımcılarımız  bir ürünü ortaya koyma sürecinde, malzemeyi tanıyor, tekniği öğreniyor, deneme ve yanılmalarla düşünme, sorgulama ve yaratıcılıklarını geliştiriyor, ortaya çıkan ürün de başarmanın gururunu yaşatıyor.

Bahar: TriArtİst’in önümüzdeki dönemde hedefleri neler?

TriArtİst: Sanat ekibi olarak katılımcılarımıza estetik bilinç kazandırarak, kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, öğrenme yaşantıları oluşturmak, yaratıcılığı özgür ortamda geliştirmek öncelikli hedeflerimiz. Sonrasında elbette bir marka olmak 🙂