Doğuştan konuşma geriliği ve kaslarında zayıflık olan Yiğit Çetin (9), İzmir Bayraklı Belediyesi’nin bale kursuna katıldı, tüm engelleri birer birer aşarak doktorlarını bile şaşırttı.

Haftada 3 saat bale eğitimi alan Yiğit’in annesi Canan Çetin, “Bu kursla Yiğit’te gözle görülebilir değişiklilik gerçekleşti. Sosyalleşti, konuşması düzeldi, daha önce aklında tutamıyordu, şimdi aklında tutmaya başladı, okula başladığında hiçbir sıkıntı olmadı. Şu anda durumu çok çok iyi” dedi.

Çetin ailesinin ikinci çocuğu olan Yiğit Çetin, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Anne Canan Çetin, çocuğunu 6 aylıkken sağlık ocağına götürdü. Buradaki kontrollerde çocuğun oturmasıyla ilgili bir problem olduğunu belirleyen doktor, aileyi Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne yönlendirdi. Burada yapılan muayene sonucunda Yiğit’in kas gelişimiyle ilgili bir sıkıntı olduğu ortaya çıktı. Doktorlar, “Çocuğunuz ileriki yaşlarda yürüyemeyebilir” sözleri ailede şok etkisi yarattı. Hemen fizik tedavi başladı. Küçük Yiğit’in yaşı ilerledikçe konuşma geriliği rahatsızlığı olduğu da anlaşıldı.

Dört buçuk yaşında başladı

Küçük Yiğit, 4.5 yaşına geldiğinde yürümede problem yaşıyor ve sürekli düşüyordu. Anne Canan Çetin, komşularının tavsiyesiyle oğlunu Nafiz Gürman Mahallesi’ndeki İhsan Alyanak Kültür Merkezi’ndeki Bayraklı Belediyesi’nin açtığı bale kursuna yazdırmaya karar verdi. Bale kursu sayesinde oğullarının olumlu yönde gelişimine ay ve ay tanıklık etti. Yiğit’in yürümesi ve konuşması düzeldi, özgüveni arttı ve arkadaş edinmeye başladı.

Yiğit’in hikayesi herkese örnek olmalı!

Bale öğretmeni Fikret Bayram ise, “Yiğitle tanışalı 4 sene oluyor. Yiğit bize ilk geldiğinde algılamasında ve kaslarında problemi vardı. Bu tür kontak kuramıyorduk. Yaptığımız çalışmalarla kasları gelişti. Özgüveni arttı. Tabii sadece Yiğit’te değil bütün çocuklarımız da bir takım gelişmeler gözlemlendi” dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, her yaş grubu için belediye bünyesinde çeşitli kurslar düzenlediklerini belirterek, “Çocuklarımız ve gençlerimiz için çok sayıda kursumuz var. Kurslarımız çocuklarımızın gelişimine gerçekten önemli bir katkısı oluyor. Yiğit’in hikayesi herkese örnek olmalı. Engelleri teker teker aşmayı bildi. Umarım hayatında hep başarılı olur ve engelleri aşmaya devam eder” dedi.