İstanbul Photo Awards, Anadolu Ajansı (AA) tarafından dünya çapında düzenlenen bir fotoğraf yarışması. Öncelikle 20 yıl çalıştığım AA’yı, bu güzel organizasyon için kutlamak isterim. Her ne kadar gökdelenler ile aram iyi değilse de, Folkart Tower’a da bu sergiye olanak tanıdığı için bir teşekkür borcumuz var.

Yazar: İlker Güneş

Yarışma, haber, spor, çevre, portre dallarında düzenlenmiş. Profesyonel fotoğrafçılar kadar, amatörlere ve gençlere de eserlerini sunabilme imkanı yaratmış. Eleme, yaklaşık 4 bin fotoğraf arasından yapıldığı için de, sonuçta ortaya güzel bir seçki çıkmış.

Ben bir gazeteci ve dünyayı gezen bir fotoğrafçı olarak, daha çok haber fotoğrafları ve özellikle Etiyopya’nın Omo Vadisi’nde çekilen portreleri beğendim. Jonathan Bachman’in haber fotoğrafı dalında ikincilik ödülü alan, ABD polisi tarafından adeta tekmeler altında ezilirken gözlerinden akan çaresizliği yansıtan fotoğraf benim için ilk sırada yer alıyor.

Savaştan kaçan göçmenlerin dramatik sonlarını yansıtan fotoğraflar da övgüye değer. Spor fotoğraflarında jimnastikçilerin ellerinin ne hale geldigini gösteren detay çalışmaları fevkalade…

Çevre dalında iki bizonun su içerken yansıması hayal gibi. Buna karşın Kuzey Kore’de çekilmiş portreler sıradan.. Omo Vadisi’nde yüzleri boyalı yerlilerin fotoğrafları, teknik açıdan olağanüstü değil ama, objeler müthiş güzellikler içeriyor. Bayanlar makyaj sanatının boyutlarını, bu sergiyi gezerek Omo yerlilerinden öğrenebilirler. Hele hele maymunlar, her biri ayrı şirinlik muskası.

Spor fotoğrafı dalında ikincilik ödülü alan ve Hussein Bolt’u, 100 metre yarışında şampiyonluk ipini göğüslemeden önce rakiplerini kontrol ederken donduran kare, nefis. Sergiyi izlerken, okyanusunun dev dalgalarındaki sörfçü ile birlikte kaybolabilir, Çin’deki bir stepte dondurucu soğukta ağızlarından buhar fışkırtan atlarla birlikte üşüyebilirsiniz.

Kısacası 7 Ekim’e kadar devam edecek bu sergiyi mutlaka izlemelisiniz.

İlker-Nuran Güneş

 

Istanbul Photo Awards 2017 Hakkında

Musul, Halep, mülteciler ve protestolar…

Son yıllarda dünya gündeminin değişmeyen konusu olan çatışmalar 2016 yılında da manşetlerden inmedi. Haber fotoğrafçıları sivilleri hedef alan terör saldırıları, savaşlar, sert müdahaleler gibi kritik olaylara ek olarak toplumsal öneme sahip tüm haberleri objektifleri aracılığıyla dünyaya duyurmaya devam etti.
Anadolu Ajansı tarafından üçüncüsü düzenlenen uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards’ın haber fotoğrafçılığını önde gelen isimlerinden oluşan jürisi, kazanan fotoğrafları belirlemek için Mart ayında Kapadokya’da toplandı.

İstanbul Photo Awards 2017, dünyanın dört bir yanındaki profesyonel foto muhabirlerinden 25 binin üzerinde fotoğraf başvurusu aldı. Ön elemelerin ardından jüri üyeleri titiz bir çalışma sonucunda içerik, estetik ve teknik açılarından en güçlü fotoğrafları seçti.

Sergi ile ilgili detaylar: folkartgaleri.com